Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը ԵԱՏՄ անդամակցությունից հետո զգալի աճել է: Այս մասին հուլիսի 6-ին Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ-ին անդամակցության երկու տարվա ամփոփման մասին սեմինարի մեկնարկից առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ինտեգրման և մակրոտնտեսության հարցերով կոլեգիայի անդամ (նախարար) Տատյանա Վալովայան։
«Ես միշտ հետևյալ օրինակն եմ բերում՝ վերցրեք 2016 թվականի իրավիճակը, երբ փոխադարձ առևտրաշրջանառությունը հինգ երկրի միջև շարունակ նվազել է, իսկ ահա Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը աճել է։ Օրինակ՝ Հայաստանից արտահանումը 2016-ին ԵԱՏՄ տարածք ավելի քան 50 տոկոսով աճել է։ Պատկերացրեք, և սա այն դեպքում, երբ տնտեսական իրավիճակը շատ ծանր էր», – ներկայացրել է Վալովայան, գրում է Aysor.am-ը։
Նրա խոսքով՝ արտահանման աճը կատարվել է գյուղմթերքների թեթև արդյունաբերական ապրանքների հաշվին։
«Օրինակ՝ լոլիկի արտահանումը 15 տոկոսով աճել է, խաղողի արտահանումը՝ 10 տոկոսով։ Մենք նույնը տեսնում ենք նաև 2017 թվականի մասով՝ 25 տոկոսով այս տարի արտահանումն աճել է. մեզ դա ուրախացնում է», – ասել է Վալովայան։
2016-ին ՀՀ-ից արտահանվել է $22 մլն-ի լոլիկի, որի ծավալները Թուրքիայի դեմ ՌԴ-ի էմբորգայի ժամանակահատվածում աճել են 30 անգամ:

6 Июль 2017 - 10:39 AMT
Товарооборот Армении со странами ЕАЭС заметно вырос. Об этом заявила 6 июля на встрече с журналистами член коллегии (министр) по интеграции и макроэкономике ЕАЭС Татьяна Валовая.
«В 2016 году экспорт Армении в ЕАЭС вырос на более чем 50%. И это в том случае, когда экономическая ситуация была тяжелой», – отметила она, пишет Aysor.am.
Валовая проинформировала, что рост обеспечен за счет экспорта сельхозпродукции и промышленных товаров.
«К примеру, экспорт помидоров увеличился на 15%, винограда – 10%. Такая же ситуация и в 2017 году. Экспорт увеличился на 25%. Это радует», – сказала она.
В период с января по май 2017 года экспорт из Армении составил $803.9 млн, превысив показатель за первые 5 месяцев 2016 года на 20.9%. Об этом свидетельствуют данные Национальной статистической службы Армении. В мае экспорт составил $195.5 млн, рост по сравнению с апрелем – 18.3%, а по сравнению с маем 2016 года – 38.7%.