Հայաստանը կարող է ուրանի արդյունահանում սկսել հանրապետության տարածքում 2-5 տարիների ընթացքում: Այդ մասին հայտարարել է հանրապետության էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը: Նրա խոսքերով, լավագույն դեպքում ռուս մասնագետների հետ համատեղ հետազոտությունները հանրապետության տարածքում ուրանի պաշարների վերաբերյալ կավարտվեն մեկ տարվա ընթացքում, եւ եւս մեկ տարուց մենք կկարողանանք անցնել դրա արդյունահանմանը, վատագույն դեպքում դրա համար անհրաժեշտ է հինգ տարի: Նախարարը գտնում է, որ Հայաստանում ուրանի հարստացումը աննպատակահարմար է տնտեսական տեսանկյունից, քանի որ հանրապետությունում չկան խոշոր հանքավայրեր, հաղորդում է Rosatom.ru-ն:
Նշենք, որ Հայաստանը անցյալ ամսվա վերջում որոշում է կայացրել Անգարսկում (ՌԴ Իրկուտսկի շրջան) ուրանի հարստացման միջազգային կենտրոն ստեղծելու վերաբերյալ Ռուսաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ կնքված համաձայնագրին միանալու մասին: Ներկա դրությամբ, տեխնիկական հանձնարարությունն է կազմվում, որով որոշվելու են Հայաստանում երկրաբանական հետախուզման ժամկատները` ուրանի պաշարները գնահատելու նպատակով:
Նախնական տվյալներով, Հայաստանում բաց հանքավայրերում ուրանի պաշարները կազմում են ավելի քան 30 հազար տոննա: Ռոսատոնի մասնագետները գտնում են, որ հետախուզումից հետո այդ թվերը կարող են աճել 1,5-2 անգամ, քանի որ խորհրդային շրջանում հանքավայրերը մինչեւ վերջ չեն հետազոտվել:

25 Декабрь 2007 - 10:47 AMT
Армения может приступить к добыче урана на территории страны в течение 2–5 лет. Об этом заявил министр энергетики республики Армен Мовсисян. По его словам, в лучшем случае совместные с российскими специалистами работы по исследованию промышленных запасов урана в Армении завершатся в течение года, и еще через год можно будет приступить к его добыче, в худшем случае на это понадобится пять лет. Министр считает, что заниматься обогащением урана в Армении нецелесообразно с экономической точки зрения, поскольку в республике нет больших промышленных залежей, сообщает Rosatom.ru.
Отметим, что Армения в конце прошлого месяца приняла решение о присоединении к соглашению между Россией и Казахстаном о создании международного центра по обогащению урана (МЦОУ) в Ангарске (Иркутская область). В настоящее время составляется техническое задание, которое определит сроки проведения геологоразведки в Армении с целью оценки запасов урана.
По предварительным оценкам, запасы урана на открытых месторождениях в Армении составляют не менее 30 тыс. тонн. Специалисты Росатома считают, что после доразведки запасы могут вырасти в 1,5–2 раза, поскольку в советское время месторождения были разведаны не полностью.