25 Դեկտեմբեր 2007 - 13:26 AMT
Նոր ԱԷԿ-ը Հայաստանում, հնարավոր է, կառուցվի միջազգային կոնսորցիումի կողմից: Այդ մասին լրագրողներին հայտարարել է Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը: Նրա խոսքերով, վերջին տարիների ընթացքում միջազգային հանրության վերաբերմունքը հանրապետության տարածքում նոր ԱԷԿ-ի նկատմամբ փոխվել է դրական ուղղությամբ: «Այսօր միջազգային հանրությունը Հայաստանին օգնության ձեռք է մեկնում նոր ԱԷԿ-ի կառուցման համար»,- ասել է նախարարը:
Ա. Մովսիսյանի խոսքերով, Ռուսաստանը կարող էր հուսալի ատոմային ռեակտորներ դնել, Եվրոպան` էլեկտրատեխնիկական մասը կապահովեր, ԱՄՆ-ը` ավտոմատիկան: Նախարարը հայտնել է, որ նոր ԱԷԿ-ի կառուցման ՏՏՀ-ն ծրագրվում է նախապատրաստել 2008 թվականի սեկտեմբերին, իսկ ապա անցնել նախագծի աշխատանքներին: Արմեն Մովսիսյանը նաեւ հայտնել է, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը դիտարկում են «ԻՆՏԵՐ ՌԱՕ ԵԷՍ» ՓԲԸ-ի կողմից Հայաստանի ԱԷԿ-ի ֆինանսավորման երկարաձգումը, որը սպառվում է 2008 թվականի սեպտեմբերին: Նա ընդգծել է, որ ֆինանսավորումը դրական ազդեցություն է ունեցել, հաղորդում է Rosatom.ru-ն:
Ծրագրվում է, որ Հայաստանի ԱԷԿ-ը վերջնականապես կհանվի շահագործումից 2043 թվականին, ինչի համար անհրաժեշտ է 238,75 մլն. եվրո: Ֆինանսական խնդիրը հեշտացնելու համար ապամոնտաժումը կկատարվի փուլ առ փուլ: ԱԷԿ-ի գործող երկրորդ էներգաբլոկը ծրագրվում է փակել 2016 թվականին:

Новую АЭС в Армении, возможно, будет строить международный консорциум. Об этом заявил журналистам министр энергетики Армении Армен Мовсисян. По его словам, за последние пять лет отношение международного сообщества к строительству в республике новой атомной станции изменилось в положительную сторону. «Сегодня международное сообщество протягивает Армении руку помощи для строительства новой АЭС», – сказал министр.
По словам А. Мовсисяна, Россия могла бы поставить надежные атомные реакторы, Европа — электротехническое оборудование, США – автоматику. Министр сообщил, что ТЭО строительства новой АЭС планируется подготовить в сентябре 2008 года, а затем приступить к проектным работам и выбору генподрядчика. Армен Мовсисян также сообщил, что Армения и Россия обсуждают возможность продления срока финансового управления действующей Армянской АЭС со стороны ЗАО «ИНТЕР РАО ЕЭС», который истекает в сентябре 2008 года. Он подчеркнул, что финансовое управление дало положительный результат: были устранены проблемы с поставкой ядерного топлива для дозаправки станции и проведением планово-профилактических работ, сообщает Rosatom.ru.
Планируется, что Армянская АЭС будет окончательно выведена из эксплуатации в 2043 году, на что потребуется 238,75 млн евро. Для смягчения финансовой нагрузки демонтаж станции будет осуществляться поэтапно. Действующий второй энергоблок АЭС планируется приостановить в 2016 году. Закрытие ныне действующей станции рассматривается параллельно с проектом строительства до 2016 года новой АЭС.