13 Հուլիս 2017 - 11:11 AMT
«Yandex.Տաքսին» և Uber-ը որոշում են կայացրել իրենց ծառայությունները միավորելու վերաբերյալ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ՌԴ-ում, Բելառուսում, Վրաստանում, Ադրբեջանում ու Ղազախստանում: Այդ մասին ասվում է «Yandex.Տաքսիի» գլխավոր տնօրեն Տիգրան Խուդավերդյանի նամակում, ասվում է Yandex-ի հաղորդագրության մեջ:
Միավորված ընկերությունը կգլխավորի Տիգրան Խուդավերդյանը:
Նամակում ասվում է, որ միավորումից հետո պատվերների համար նախկինի պես հասանելի կլինեն 2 հավելվածները՝ «Yandex.Տաքսին» և Uber-ը: Վարորդները մեկ միասնական հարթակում կմիավորվեն, ինչը թույլ կտա նրանց մեկ հավելվածում պատվերներ ստանալ ինչպես «Yandex.Տաքսիից», այնպես էլ Uber-ից:
«Yandex.Տաքսին» և Uber-ը 225 և 100 մլն դոլար կներդնեն համապատասխանաբար նոր ընկերության մեջ ՝ գնահատելով միավորված ընկերությունը 3.725 մլրդ դոլար:
Նոր ընկերության հսկիչ բաժնետոմսերը (59.3 %) կստանա Yandex-ը, 36.6%-ը` Uber-ը, մնացած 4.1 %-ը կպատկանի երկու ընկերությունների աշխատակիցներին, գրում է Meduza-ն:
«Գործարքը, որի արդյունքում ընկերությունները կմիավորվեն, դեռ պետք է հաստատվի կանոնակարգողի կողմից»,-ասել է Խուդավերդյանը:
Երևանում «Yandex.Տաքսի»-ին գործում է 2016-ի հուլիսի 1-ից: Ուղևորության նվազագույն վարձավճարը՝ 200 դրամ է: Այդ գումարով կարելի է 2 կմ անցնել, հետո յուրաքանչյուր կիլոմետրին ավելանում է 100-ական դրամ: Այժմ Երևանում այդ հավելվածով մոտ 1000 մեքենա է աշխատում:

«Яндекс.Такси» и Uber приняли решение об объединении своих сервисов в Армении, а также в России, Азербайджане, Белоруссии, Грузии и Казахстане. Об этом говорится в письме Тиграна Худавердяна, генерального директора «Яндекс.Такси», сообщили в пресс-службе «Яндекса».
Худавердян возглавит объединенную компанию.
В письме говорится, что после объединения для заказа поездок по-прежнему будут доступны оба приложения — «Яндекс.Такси» и Uber. Водители будут объединены в единую платформу, что позволит им в одном приложении получать заказы как от «Яндекс.Такси», так и от Uber.
Uber и «Яндекс.Такси» приняли решение проинвестировать в новую компанию 225 и 100 миллионов долларов соответственно, оценивая объединенную компанию в 3.725 миллиарда долларов.
Контроль (59.3 %) над новой компанией получит «Яндекс», еще 36,6 процента будет у Uber, остальные 4.1 % будут принадлежать сотрудникам двух компаний, отмечает Meduza.
«Сделка, в результате которой появится новая компания, еще должна пройти процесс одобрения регуляторов», — сообщил Худавердян.
Компания Uber вышла на российский рынок в ноябре 2013 года в Москве. По состоянию на июль 2017 года, Uber можно было воспользоваться в почти 20 городах России.
Сервис «Яндекс.Такси» был запущен в Москве в октябре 2011 года. В настоящий момент «Яндекс.Такси» работает более чем в 100 крупных городах России, Белоруссии, Украины, Армении, Грузии и Казахстана.