2017-ի բյուջեով պաշտպանության նախարարության ծախսերը, ներառյալ նաև կապիտալ ծախսերը, մոտ 226 միլիարդ դրամ են կազմում: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը:
«Նախատեսում ենք յուրաքանչյուր տարի ծախսերն ավելացնել 26-27 միլիարդ դրամով (ըստ ընթացիկ փոխարժեքի՝ մոտ 54 մլն դոլար): Դա կլինի ՀՆԱ-ի 4 տոկոսի պայմաններում», -ասել է նախարարը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նախարարն անդրադարձել է այն հանգամանքին, թե որքանով է պետբյուջեից ՊՆ-ին արվող հատկացումների ավելացումը պայմանավորված ապրիլյան պատերազմով:
«Անկախ նրանից, ապրիլյան պատերազմը կլիներ, թե ոչ, մենք մշտապես այդպիսի ռիսկ ունենք: Այդ ռիսկը միայն ապրիլյան պատերազմից առաջ կամ հետո չի եղել. 1994 թվականի հրադադարից այս կողմ միշտ էլ այդ ռիսկը եղել է: Դրա համար, մենք մշտապես մեծ շեշտադրում ենք կատարել պաշտպանական նպատակներով ուղղվող ծախսերի գերակայությանը, որովհետև պետք է ռազմական բալանսը պահել, ինչն էլ որոշակիորեն պահում է խաղաղության գործոնը»,-ասել է Արամյանը։
ՀՀ պետբյուջեից պաշտպանությանն ուղղվող ծախսերը 2017-ի հունվարին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել են 21.7%-ով՝ հասնելով 11.6 միլիարդ դրամի: 2016-ի հունվարին պաշտպանական ծախսերին ուղղվել էր 9.5 միլիարդ դրամ:
ՀՀ 2016-ի ռազմական բյուջեն կազմում է 208.014.971.000 դրամ, որից, մասնավորապես՝ռազմական պաշտպանության մասով՝ 200.352.639.300 դրամ,արտաքին ռազմական օգնությանը՝ 169.024.600 դրամ:

В бюджете на 2017 год расходы министерства обороны, включая также капитальные расходы, составляют порядка 226 млрд. драмов. Об этом 17 июля заявил в ходе встречи с журналистами министр финансов Вардан Арамян.
«Предусматриваем увеличивать расходы ежегодно на 26-27 млрд драмов (около 54 млн долларов). Это будет в условиях 4% роста ВВП», – отметил министр.
На вопрос, обусловлены ли выделяемые оборонному ведомству бюджетные средства апрельской войной, министр сказал, что риск возник не только до или после войны.
«Независимо от того, произошла бы апрельская война или нет, у нас всегда есть подобный. Этот риск возник не только до или после апрельской войны: после режима прекращения огня в 1994 году этот риск был всегда. Мы всегда акцентировали приоритетность расходов на оборонные цели, поскольку нужно соблюдать военный баланс, что определенным образом обеспечивает фактор мира», – сказал Арамян.
Оборонный бюджет армии Армении в январе 2017 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года увеличился на 21.7% до 11.6 млрд драмов. В январе 2016 года на военные расходы было выделено 9.5 млрд драмов.В 2016 году оборонный бюджет Армении составлял 208.014.971.000 драмов.