2025-ին Հայաստանը կկարողանա գազ գնել ԵՏՄ-ում ավելի շահավետ ներքին սակագներով: Այդ մասին հուլիսի 18-ին լրագրողներին է ասել ՀՀ տնտեսական զարգացման ու ներդրումների փոխնախարար Հովհաննես Ազիզյանը:
Ըստ նրա, մինչև 2025թ. նախատեսվում է ավարտել ԵՏՄ եկրկների միջև գազի և էլեկտրաէներգիայի միասնական շուկայի ձևավորման աշխատանքները:
«Դրա շնորհիվ հայ գործարարները կկարողանան գազ ստանալ ԵՏՄ ներքին շուկայի գներով, ինչը թույլ կտա կրճատել էներգառեսուրսների վրա ծախսերն արտադրության ժամանակ և նվազեցնել արտադրանքի ինքնարժեքը: Դա թույլ կտա հայկական արտադրության ապրանքներն ավելի մրցունակ դարձնել ԵՏՄ շուկայում»,-ասել է Ազիզյանը, հայտնում է ԱՌԿԱ-ն:
Նա նշել է, որ միասնական շուկայի առկայությունը ենթադրում է շուկայական գների ձևավորում բորսայում սակարկությունների արդյունքում, որտեղ հայ գործարարները կկարողանան մասնակցել սակարկություններին և գազ գնել իրենց համար շահավետ գնով:
Փոխնախարարը նշել է, որ դա թույլ կտա ավելի տրամաբանորեն ձևավորել գնագոյացման գործընթացը:
«Ռուսական շուկայում գազի գները զգալիորեն տարբերվում են հայաստանյան գներից, ինչը հանգեցնում է շեղումների արտադրանքի մրցունակության տեսակետից: Հիմնական նպատակն է մրցակցային հավասար պայմաններ ստեղծելը», -ասել է Ազիզյանը:
Ըստ նրա, դեռ հայտնի չէ, թե որքանով դա կազդի վերջնական սպառողի վրա, սակայն նա ենթադրել է, որ այդպիսի ազդեցություն կլինի: «Գնագոյացումն արդեն կիրականացվի ԵՏՄ ներքին շուկայական մեխանիզմների հիման վրա: Ակնկալում ենք, որ արդյունքում սակագները կնվազեն, սակայն բոլոր մեխանիզմները դեռ քննարկման փուլում են: Նախատեսվում է համակարգը գործարկել 2025-ից»,-ասել է Ազիզյանը:
Ինչ վերաբերում է էլեկտրաէներգիային, ապա ըստ փոխնախարարի, ազատականացումն ու միասնական շուկայի ձևավորումը թույլ կտա Հայաստանին արտահանել երկրում արտադրվող էլէլներգիան:

18 Июль 2017 - 12:21 AMT
Армения сможет получать газ и электроэнергию по более выгодным внутренним тарифам в рамках ЕАЭС. Об этом 18 июля сказал журналистам заместитель министра экономического развития и инвестиций Армении Ованнес Азизян.
По его словам, до 2025 года планируется завершить работы по формированию единого рынка газа и электроэнергии между странами ЕАЭС.
«Благодаря этому армянские предприниматели смогут получать газ по ценам внутреннего рынка ЕАЭС, что позволит сократить расходы на энергоресурсы при производстве и снизить себестоимость продукции, тем самым сделав армянские товары более конкурентоспособными на рынке ЕАЭС», – сказал Азизян, передает АРКА.
Он отметил, что наличие единого рынка предполагает формирование рыночных цен на основе торгов на бирже, где армянские предприниматели смогут принять участие в торгах и получить выгодную для них цену на газ.
Как отметил замминистра, это позволит сформировать более логичный процесс ценообразования.
«На российском рынке цены на газ значительно отличаются от армянских, что приводит к отклонениям с точки зрения конкурентоспособности продукции. Основной целью является создание равных конкурентных условий», – сказал Азизян.
По его словам, пока неизвестно, насколько это повлияет на конечного пользователя, однако предположил, что влияние будет.
«Ценообразование уже будет происходить на основе внутренних рыночных механизмов в рамках ЕАЭС. Мы ожидаем, что это приведет к определенному снижению тарифов, однако пока все механизмы находятся на стадии разработки. Планируется, что система начнет действовать с 2025 года», – сказал Азизян.
Относительно электроэнергии, то по словам замминистра, либерализация и формирование единого рынка, создаст для Армении дополнительные возможности по экспорту производимой в стране электроэнергии.
Комиссия по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ) приняла в ноябре 2016 года решение о снижении тарифов на природный газ с 1 января 2017 года. Согласно решению, для абонентов, потребляющих ежемесячно менее 10 тысяч кубометров, тариф на газ составляет 139 тысяч драмов за каждую тысячу кубометров (включая НДС) вместо прежних 146.7 тыс. драмов, а для абонентов, использующих свыше 10 тысяч кубометров.