«Ռուսաստանի երկաթուղիներ» (ՌԵՈՒ) ընկերությունը շահել է «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ-ի կառավարման իրավունքի համար հայտարարված մրցույթի 30 տարի ժամկետով` եւս 20 տարով այն երկարացնելու իրավունքով:
Նախօրեին հայտնի դարձավ, որ ՌԵՈՒ-ն մնացել է մրցույթի միակ մասնակիցը «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ-ի կառավարման իրավունքի համար հայտարարված մրցույթում: Հնդկական RITES ընկերությունը, որը նույնպես նախնական որակավորում էր անցել, հրաժարվել է մասնակցել մրցույթին:
Ընդամենը ՌԵՈՒ-ն մտադիր է ներդնել 570 մլն դոլար, որից 230 միլիոնը կներդրվի առաջին հինգ տարիների ընթացքում: Այդ միջոցները կուղղվեն ընկերության արդիականացմանը, վերանորոգմանն ու շարժակազմերի ձեռքբերմանը, ինչպես նաեւ` ենթակառուցվածքների զարգացմանը, հաղորդում է Լենտա.ռու-ն:
«Հայկական երկաթուղուն» է պատկանում երկրի ողջ երկաթուղային կառուցվածքը եւ շարժակազմերի ու լոկոմոտիվների մեծ մասը: 2007 թվականի արդյունքներով հայկական ընկերության մաքուր եկամուտը կազմել է շուրջ մեկ միլիոն դոլար:

16 Январь 2008 - 14:37 AMT
Компания “Российские железные дороги” (РЖД) выиграла тендер на право управления государственной ЗАО “Армянские железные дороги” сроком на 30 лет с правом продления еще на 20 лет.
Накануне стало известно, что РЖД осталась единственным участником тендера на управление “Армянскими железными дорогами”. Индийская компания RITES, также прошедшая предквалификацию, отказалась участвовать в конкурсе.
Всего РЖД планирует инвестировать в ” Армянские железные дороги ” 570 миллионов долларов, из которых 230 миллионов будет вложено в течение первых пяти лет. Эти деньги пойдут на модернизацию компании, ремонт и приобретение составов, а также – на развитие инфраструктуры, сообщает Lenta.ru.
“Армянским железным дорогам” принадлежит вся железнодорожная структура страны и большая часть вагонов и локомотивов. По итогам 2007 года чистая прибыль армянской компании составила около миллиона долларов.