Հայաստանն ու Թուրքմենստանը քննարկում են երկու երկրի միջև ուղիղ մշտական ավիաչվերթների հնարավորությունը: Այդ մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի հետ բանակցություններն ամփոփելիս:
«Տնտեսության, զբոսաշրջության ու երկու երկրի քաղաքացիների միջև կապերի զարգացման ֆոնին քննարկվել է նաև Հայաստանի ու Թուրքմենստանի մայրաքաղաքների միջև ուղիղ ավիաթռիչքների գործարկման հարցը: Պատրաստ ենք մեր թուրքմեն գործընկերներին տրամադրել արտոնությունների ամբողջական փաթեթը, որը նախատեսված է Հայաստանի «բաց երկնքի» քաղաքականությամբ»,- նշել է նախագահ Սարգսյանը:
2013-ին Հայաստանի կառավարությունը հաստատել էր ավիափոխադրումների ոլորտի փուլային ազատականացման ռազմավարությունը, այն բանից հետո, երբ Հայաստանի ազգային ավիափոխադրող «Արմավիա» ընկերությունը որոշում էր կայացրել 2013-ի ապրիլի մեկից թռիչքների դադարեցման և սնանկացման գործընթաց սկսելու մասին։
Տվյալ փաստաթուղթը նախատեսում էր ոլորտում առնվազն երեք հայկական ավիաընկերությունների գործունեություն։ ՀՀ կառավարությունը քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում որդեգրել է «Բաց երկնքի» քաղաքականությունը, որը ենթադրում է ավիաընկերությունների առևտրային գործունեությանը պետության միջամտության նվազեցում:

24 Август 2017 - 14:09 AMT
Армения и Туркменистан обсуждают возможность запуска прямых регулярных авиарейсов. Об этом президент Армении Серж Саргсян заявил во время брифинга по итогам встречи с главой Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
«Обсуждая вопросы экономики, туризма и возможность расширения контактов между гражданами наших двух стран был затронут вопрос возможного запуска прямого авиарейса между столицами Армении и Туркменистана. Мы готовы предоставить нашим туркменским друзьям весь набор преференций, который предусмотрен реализуемой в Армении политикой «открытого неба», – отметил Саргсян.
Единственный национальный авиаперевозчик Армении – компания «Армавиа» приняла решение о приостановлении полетов с 1-го апреля 2013 года и начале процедуры банкротства.
6 июня правительство Армении утвердило стратегию поэтапной либерализации сферы авиаперевозок. На заседании правительства 23 октября была утверждена «Программа обеспечения предоставления конкурентных и продолжительных услуг авиаперевозок в Армении», основанную на совместном исследовании компании «McKinsey & Company» и Фонда национальной конкурентоспособности Армении.