Instagram սոցցանցը հայտնել է խոցելիության մասին, որը թույլ է տվել հաքերներին իմանալ սոցցանցի օգտատերերի հեռախոսահամարներն ու էլփոստի հասցեները:
Թերությունը վերացված է, սակայն հաքերները վեբ կայք են բացել, որտեղ հրապարակել են Instagram-ի օգտատերերից ոմանց անձնական տվյալները: Խոսքը ոչ միայն շարքային օգտատերերի մասին է, այլ նաև հայտնի անձանց՝ քաղաքական գործիչների, սպորտի և մեդիա աստղերի, գրում է The Daily Beast-ը:
Instagram-ում նշել են, որ օգտատերերի գաղտնաբառերն ու այլ տեղեկատվությունն անխոցելի է մնացել: Համացանցում չեն հրապարակվել տուժածների անունները՝ նշվում է միայն, որ հաքերները փորձել են կոտրել մեծաքանակ բաժանորդներ ունեցող աքաունթները:
Ավելի վաղ Instagram և Facebook սոցցանցերի աշխատանքում գլոբալ խափանում էր տեղի ունեցել: Տասնյակ հազարավոր մարդիկ չեն կարողացել օգտվել ծառայություններից:

Социальная сеть Instagram сообщила об уязвимости, которая позволила хакерам узнать номера телефонов и адреса электронной почты пользователей сети.
Ошибка уже устранена, однако хакеры запустили веб-сайт с базой данных личной информации некоторых пользователей Instagram. В их числе как обычные пользователи, так и знаменитости, включая политиков, звезд спорта и медиа-компании, пишет The Daily Beast.
В Instagram отметили, что уязвимость не затронула пароли и другую конфиденциальную информацию пользователей. В сети не стали раскрывать имена пострадавших, отметив только, что хакеры пытались взломать аккаунты с большим числом подписчиков.
Ранее в работе крупнейших в мире социальных сетей Facebook и Instagram произошел глобальный сбой. Воспользоваться сервисами не могли десятки тысяч людей.