2 Սեպտեմբեր 2017 - 08:59 AMT
Facebook-ի օգտատերերն իրենց պրոֆիլների շապիկին 360 աստիճանի լուսանկարներ տեղադրելու հնարավորություն են ստացել: Սակայն, քանի որ հաճախ նման լուսանկարները թերի են ստացվում, սոցցանցի մասնագետներն աշխատում են մի տեխնոլոգիայի ստեղծման վրա, որը կկարողանա շտկել այդպիսի լուսանկարները, գրում է life.ru-ն:
Ինչպես նշել են ընկերության ներկայացուցիչները, 360 աստիճանի կոր լուսանկարների շտկման մեթոդների վրա աշխատանքները դեռ չեն ավարտվել: Հայտնի է, որ ծրագիրը կօգտագործի AI Facebook տեխնոլոգիան: Մշակողներն «ուսուցանում» են նեյրոնային ցանցը՝ ցույց տալով բազում կոր ու հավասար լուսանկարներ, գրում է Mashable-ը:
Հաշվի առնելով հետաքրքրությունը նման լուսանկարների հանդեպ՝ դրանք շտկող տեխնոլոգիան պատրաստ կլինի շատ ավելի շուտ, քան մարդիկ կսովորեն ճիշտ լուսանկարել:
2017-ի ամռանը Facebook-ի օգտատերերն իրենց պրոֆիլների շապիկին 360 աստիճանի լուսանկարներ տեղադրելու հնարավորություն ստացան: Նոր գործառույթի օգտագործման համար բավական է գործարկել հավելվածի միջի տեսախցիկն ու ընտրել համապատասխան բաժինը մենյուում: Ինչպես և սովորական լուսանկարների դեպքում, 360 աստիճանի լուսանկարները հնարավոր կլինի հրապարակել ժամանակային սանդղակում, ներբեռնել ալբոմների մեջ և ավելացնել խմբերին:

2 Сентябрь 2017 - 09:18 AMT
Пользователи социальной сети Facebook получили возможность устанавливать 360-градусные фотографии на обложку своих профилей. Однако так как очень часто такие снимки получаются неидеальными, разработчики соцсети занялись созданием технологии, способной исправлять такие фото.
Как рассказали представители компании, работа над методами исправления кривых 360-градусных фотографий пока не закончена. Известно, что программа для автоматического исправления таких снимков будет использовать технологию AI Facebook. Разработчики обучают нейронную сеть, показывая ей множество кривых и ровных фото, пишет Life.ru со ссылкой на Mashable.
Учитывая интерес Facebook к 360-градусным фотографиям и видео, технология, исправляющая снимки, вероятно, будет готова задолго до того, как люди научатся их правильно снимать.
Летом 2017 года в мобильном приложении социальной сети Facebook появилась функция съемки 360-градусных фотографий. Для использования новой опции достаточно запустить камеру внутри приложения и выбрать соответствующий раздел в меню. Как и в случае с обычными фотографиями, 360-градусные снимки можно будет публиковать на своей временной шкале, загружать в альбомы и добавлять в группы.