8 Սեպտեմբեր 2017 - 06:55 AMT
Ալկոթեստերի արտադրությամբ զբաղվող հայկական«Արիդես» ընկերությունն «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտում շահագործողի կարգավիճակով գործունեություն ծավալելու թույլտվություն է ստացել: Համապատասխան որոշումն ընդունվել է Գործադիրի նիստում:
Ընկերությունը ՀՀ կառավարության 2016 թ. համապատասխան որոշմամբ «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտում արդեն իրականացնում է ալկոթեստերային սարքերի արտադրության գործունեություն։ Ներկայումս ընկերությունը ցանկանում է ընդլայնել իր գործունեությունը։
Նոր գործարար ծրագրով նախատեսվում է արտադրել նորարարական տեխնոլոգիաներով բժշկական սարքեր և սանիտարական հարմարանքներ: Ծրագրի շրջանակում ներդրումները կկազմեն մոտ 4.3 մլն ԱՄՆ դոլար: Առաջին տարում կստեղծվի 12 նոր աշխատատեղ` 150.000 դրամ միջին աշխատավարձով, իսկ հետագայում, արտադրանքի ծավալների աճի արդյունքում, ևս 40 նոր աշխատատեղ:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը նշել է, որ ընկերությունն արդեն 2016-ի հուլիսին «Ալյանս» ազատ գոտում աշխատելու թույլտվություն էր ստացել։ Այն արդեն 9 աշխատատեղ է ստեղծել՝ ներդնելով 170 մլն դրամ։
«Առաջիկա 6 տարում ընկերությունը պատրաստվում է ընդլայնել արտադրությունն ու արտահանումը 3․5 մլն դոլարի հասցնել: Արտադրանքը կարտահանվի ԵԱՏՄ երկրներ, Վրաստան, Մերձավոր Արևելք»,- նշել է Կարայանը։

Правительство Армении на заседании разрешило ООО «Аридес», производящей алкотестеры в РА, заниматься деятельностью в свободной экономической зоне «Альянс».
Компания производит алкотестеры в свободной экономической зоне «Альянс» с 2016 года в соответствии с решением правительства.В настоящее время компания хочет расширить свою деятельность.
Согласно новой программе предусматривается производить медицинские приборы и санитарные приспособления по инновационным технологиям. Инвестиции в рамках программы составят 4,3 млн долларов. В течение первого года будут созданы 12 новых рабочих мест – со средней зарплатой 150 тысяч драмов, а в дальнейшем, в результате роста объемов производства – еще 40 рабочих мест.
Министр экономического развития и инвестиций Сурен Караян отметил, что компанияуже создала 9 рабочих мест и вложила 170 млн драмов.
«В ближайшие 6 лет компаниянамерена расширить производство и довести экспорт до 3,5 млн долларов. Продукция будет поставляться в страны ЕАЭС, Грузию и Ближний Восток», – сказал Караян.