Ռուսաստանը, Ուկրաինան, Վրաստանը, Հայաստանը եւ Թուրքիան մտադիր են իրականացնել «Սեւծովյան օղակ» նախագիծը, որը մի շարք լաստանավային անցումներ է նախատեսում: Այդ մասին հաղորդել է ՌԴ տրանսպորտի նախարար Իգոր Լեւիտինը: Նրա խոսքերով, այժմ գործում է ռուսական «Կովկաս» նավահանգստի եւ ուկրաինական «Կերչ» նավահանգստի միջեւ լաստանավային փոխադրումը: «Սեւծովյան օղակ» նախագծի շրջանակներում նախատեսվում է նաեւ լաստանավային փոխադրումներ հաստատել բուլղարական Վարնա նավահանգստի եւ թուրքական Ստամբուլի միջեւ:
Ըստ նախարարի, «Սեւծովյան օղակ» նախագիծը նախատեսվում է իրագործել 2010-2015թթ., սակայն արդեն իսկ մինչեւ 2010թ. նախատեսվում է մինչեւ 5 000 000 տոննա ավելացնել բեռների հոսքը չորս ուղղություններով: Այժմ տարեկան փոխադրվում է 2 000 000 տոննա: Ըստ Լեւիտինի, երբ ավարտվի «Սեւծովյան օղակի» ձեւավորումը, Բուլղարիայի, Ուկրաինայի, Վրաստանի եւ Թուրքիայի նավահանգիստների միջեւ 12 լաստանավեր կգործեն: Ի.Լեւիտինը հավելել է, որ դրանով կզբաղվի գործարար աշխարհը, իսկ պետության գործն է` նավահանգստային ենթակառուցվածքների ստեղծումը: «Վրաստանի կողմից բարդություններ չպետք է լինեն: Կարող են լինել սակագնային հարցեր, սակայն դադարեցնել բեռների բաց թողումը Վրաստանը չի կարող»,-հաղորդել է Լեւիտինը, հաղորդում է «Գրուզիա Online»-ը:

7 Февраль 2008 - 09:53 AMT
Россия, Украина, Грузия, Армения и Турция планируют реализовать проект “Черноморское кольцо”, предусматривающий создание ряда паромных переправ. Об этом сообщил министр транспорта РФ Игорь Левитин. По его словам, сейчас работает паромная переправа между российским портом “Кавказ” и украинским портом “Керчь”. Также работает паромная переправа между портами “Кавказ” и “Поти” (Грузия), через который осуществляется транзит грузов в Армению. В рамках проекта “Черноморское кольцо” планируется также наладить паромные переправы с болгарским портом “Варна” и турецким Стамбулом.
По словам министра, проект “Черноморское кольцо” планируется реализовать с 2010-го по 2015-ый год, но уже до 2010 году существуют планы увеличить грузопоток на этих четырех направлениях до 5.000.000 тонн. Сейчас ежегодно перевозится 2.000.000 тонн грузов. По словам Игоря Левитина, когда будет завершено формирование “Черноморского кольца”, на маршрутах между портами Болгарии, Украины, Грузии и Турции будет работать 12 паромов. Игорь Левитин добавил, что этим будет заниматься бизнес, а задача государств – развитие портовой инфраструктуры. “Осложнений со стороны Грузии быть не должно. Могут быть тарифные вопросы, но остановить пропуск грузов Грузия не может”, – сообщил Игорь Левитин, передает “Грузия Online”.