25 Սեպտեմբեր 2017 - 15:11 AMT
Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն Հայաստանը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ համատեղ Երևանում կազմակերպել էր Seedstars միջազգային մրցույթի երևանյան փուլը։
Միջոցառման ընթացքում 70 հայտադիմումից ընտրված 11 ստարտափ Նորարարական լուծումների և տեխնոլոգիաների կենտրոնում ներկայացրել է իր արտադրանքը միջազգային և տեղական մասնագետներից կազմված ժյուրիի անդամներին։ Ժյուրիի անդամները ներկայացված պրոդուկտները գնահատել են մի քանի չափանիշով՝ թիմը, առկա վիճակը, կիրառելիությունը ավելի մեծ շուկայում, ստեղծած արժեքը և այլն։
Հատկապես մեծ հետաքրքրություն են ներկայացրել արհեստական բանականության և մեքենայացված ուսուցման հենքով պրոդուկտները, որոնք լուծումներ են առաջարկում առողջապահության, կրթության և ֆինանսների կառավարման գործում:
«Այս տարվա միջոցառման մասնակից ստարտափները հաճելիորեն զարմացրեցին, շատերի պրոդուկտները բավականին հղկված էին և պատրաստ դուրս գալու միջազգային շուկաներ, շատերը արդեն ունեին նշանակալի ձեռքբերումներ թե ներգրավված ներդրումների, թե թիրախային շուկաներում պրոդուկտի զարգացման առումով։ Կարևոր եմ համարում ընդգծել նաև, որ բոլոր պրոդուկտները միտված էին մեծ ու գլոբալ խնդիրների լուծմանը։ Այս դրական փոփոխությունները և զարգացման միտումները հայկական ստարտափ էկոհամակարգի և բոլորիս կարևոր ձեռբերումն է», – նշել է Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնի տնօրեն Արտաշես Վարդանյանը։
Մրցույթի վերջնական արդյունքներն ու հաղթողի անունը հայտարարել է ժյուրիի անդամ, միջոցառման գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի տեղեկատվական համակարգերի վարչության պետ Թհոմաս Մազեջյանը:
Ժյուրիի որոշման արդյունքում Շվեյցարիայում կայանալիք Seedstars միջազգային մրցույթին Հայաստանը կներկայանա Chessify թիմով, որի ստեղծած արտադրանքը հնարավորություն է տալիս հեռախոսով գրքից նկարել խնդիրը, թվայնացնել ու աշխատել դրա վրա. տեղաշարժել խաղաքարերը, վիզուալ ավելի հեշտ պատկերացնել հետագա քայլերը: Ներկայումս այն արդեն 100.000-ից ավելի ներբեռնում ունի։ Միջազգային մրցույթում ստարտափը հնարավորություն կունենա իր պրոդուկտը ներկայացնելու հնարավոր ներդրողների, գործընկերների դատին և պայքարելու $1 մլն-ի չափով մրցանակի համար։
Հայաստանյան փուլի երկրորդ և երրորդ տեղերը զբաղեցրել են համապատասխանաբար Inapptics և Breedge ընկերությունները։
Մրցույթի տեղական փուլի կազմակերպմանն աջակցել են միջոցառման գլխավոր գործընկեր, Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, Շվեյցարիայի դեսպանատունը Հայաստանում, Նորարարական լուծումների և տեխնոլոգիաների կենտրոնը և Մայքրոսոֆթ Էր-Էյ ընկերությունը։ Միջոցառման արծաթե գործընկերն է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն։

Chessify will represent Armenia at the Seedstars World, a Switzerland-based international startup competition.
Microsoft Innovation Center Armenia in partnership with VivaCell-MTS organized the local stage of international Seedstars competition at the Innovative Solutions and Technologies Center. 11 startups selected out of 70 applications pitched their products to the jury, consisting of international and local experts. The jury members evaluated their products in accordance with a number of criteria: team, current state, scalability, added value, etc.
The products, developed with artificial intelligence and machine learning, were of great interest to the jury and the public in general. Each of them seeks to solve problems in the field of healthcare, education, finance to name a few.
"The participating startups surprised everyone. They are mature enough and ready to enter international markets. In addition, most of them had significant achievements both in terms of investments attracted and product development in target markets. It is worth mentioning that all the products tackle big and global problems. These positive changes and development trends are the achievements of the Armenian startup ecosystem and everyone involved," said Artashes Vardanyan, the Director of Microsoft Innovation Center Armenia.
Thomas Mazejian, Information Systems Department Manager of VivaCell-MTS, which is the general partner of the event, announced the final results of the competition and the name of the winner.
By the decision of the jury, Chessify will represent Armenia at the international stage of the Seedstars World in Switzerland. The product has been downloaded for more than 100,000 times so far. It allows users to scan a chess game, digitize it, make all the moves and visualize the steps. In Switzerland, the startup will have an opportunity to pitch its product to potential investors and partners, as well as compete for a $1million prize fund.