SpaceX-ի ղեկավար Իլոն Մասկը Twitter-ում խոստացել է բացահայտել Մարսի գաղութացման համակարգի ITS (Interplanetary Transport System) մանրամասները: Ծրագիրը ներկայացվել էր մեկ տարի առաջ:
«Հիմնական բարելավումներն ու որոշ անսպասելի հավելվածները կբացահայտվեն սեպտեմբերի 29-ին Ավստրալիայում կայանալիք IAC2017 կոնֆերանսում»,-գրել է գործարարը, հայտնում է Lenta.ru-ն:
IAC2017 (International Astronautical Congress) միջոցառումը, Աստղագիտության միջազգային դաշնության 68-րդ կոնգրեսը տեղի կունենա Ադելաիդայում սեպտեմբերի 25-29-ը:
ITS հայեցակարգը Մասկը ներկայացրել էր 2016-ին Մեքսիկայում կայացած համանուն միջոցառման ժամանակ: Ծրագրի վերջնական նպատակն է մարդկանց ինքնաբավ գաղութի ստեղծումը Կարմիր մոլորակում:

Глава SpaceX Илон Маск в Twitter пообещал раскрыть новые подробности системы ITS (Interplanetary Transport System), предназначенной для колонизации Марса, представленной год назад.
«Основные улучшения и некоторые неожиданные приложения будут раскрыты в пятницу на конференции IAC2017 в Австралии», — написал бизнесмен, передает Lenta.ru.
Мероприятие IAC2017 (International Astronautical Congress), 68-й конгресс Международной федерации астронавтики, состоится 25-29 сентября в Аделаиде (Австралия).
Концепция ITS представлена Маском в 2016 году на 67-м одноименном мероприятии, проходившем в Гвадалахаре (Мексика). Конечной целью программы бизнесмен видит создание на Красной планете полностью автономного человеческого поселения. Техническая сторона проекта включает в себя, в частности, создание сверхтяжелой многоразовой ракеты и крупного пилотируемого корабля.