2013-ի ինտերնետ հսկա Yahoo-ի դեմ հաքերային հարձակման արդյունքում գողացել էին բոլոր, 3 միլիարդի հասնող, օգտատերերի տվյալները, որոնք գրանցված էին այդ ընկերության ծառայություններում: Այդ մասին հայտնել է Yahoo-ի սեփականատեր Verizon – Oath ձեռնարկությունը:
Ավելի վաղ ընկերությունում կարծում էին,որ հաքերները կոտրել էին մոտ 1 մլրդ հաշվառման գրառումներ, սակայն հետաքննությունը պարզել է, որ գրոհի մասշտաբները շատ ավելի մեծ են եղել, գրում է Deutsche Welle-ն:
2016-ին Yahoo-ն հայտնեց օգտատերերի տվյալների առևանգման 2 զանգվածային դեպքի մասին: 2013-ի օգոստոսի կիբերհարձակումից բացի, ընկերությունում գրանցվել է ևս մեկ նման դեպք 2014-ի վերջում, երբ հաքերները մոտ 500 մլն աքաունթ կոտրեցին Yahoo-ում:
Երկու դեպքում էլ ոճրագործների համար կարող էին հասանելի դառնալ անունները, էլեկտրոնային հասցեները, հեռախոսահամարները, ծննդյան թվերը և այլ տեղեկություևններ: Հաքերները կարողացել էին նաև հասնել ծածկագրված և չծածկագրված ստուգիչ հարցերին և պատասխաններին, որոնք օգտագործվում են մոռացված գաղտնաբառը վերականգնելու համար:
2017-ի մարտին ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը ՌԴ ԱԴԾ 2 աշխատակցի մեղադրեց 2014-ին Yahoo-ի դեմ կիբերհարձակման մեջ:

В результате хакерской атаки на системы интернет-гиганта Yahoo в 2013 году были похищены личные данные всех 3 млрд пользователей, зарегистрированных на сервисах этой компании. Об этом сообщает дочерняя структура Verizon – Oath, владеющая Yahoo.
Ранее в интернет-компании полагали, что взлом затронул около 1 млрд учетных записей. Но расследование выявило, что масштабы хакерской атаки были значительно больше, пишет Deutsche Welle.
В 2016 году компания Yahoo сообщила о двух массовых кражах данных своих пользователей. Помимо кибератаки в августе 2013 года, в компании зафиксировали еще один похожий эпизод: в конце 2014 года хакеры взломали не менее 500 млн аккаунтов Yahoo.
В обоих случаях злоумышленники могли получить доступ к именам, электронным адресам, телефонным номерам, датам рождения и другой информации. Хакеры сумели также добраться к зашифрованным и незашифрованным проверочным вопросам и ответам, которые используются при восстановлении забытого пароля.
Руководство Yahoo полагало, что обе атаки организованы одними и теми же лицами по заказу неназванного государства. В марте текущего года Минюст США выдвинул против двух сотрудников ФСБ РФ обвинения в кибератаке на Yahoo в 2014 году.