8 Նոյեմբեր 2017 - 11:38 AMT
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) բարելավել է ՀՀ տնտեսական աճի կանխատեսումը 2017 և 2018թթ. համար՝ բարձրացնելով մինչև 3,5%: Այդ մասին ասվում է նոյեմբերի 7-ին հրապարակված բանկի զեկույցում:
Մայիսին հրապարակված զեկույցում բանկը նույնպես բարելավել էր ՀՀ տնտեսական աճի կանխատեսումը 2017-ի համար՝ 0.5%-ից մինչև 2.5%, իսկ 2018-ի համար՝ մինչև 3%:
Նոյեմբերյան զեկույցում ՀՆԱ աճի կանխատեսումը 2017-18թթ. համար աճել է համապատասխանաբար 1% և 0,5%-ով:
Ըստ զեկույցի, ՀՀ տնտեսական աճը 2017-ի առաջին կիսամյակում 2016-ի դանդաղման ֆոնին ակտիվացել է (աճը՝ 0,2%): ՀՀ ՀՆԱ-ն 2017-ի առաջին եռամսյակում աճել է 6,5%, երկրորդ եռամսյակում՝ 5,5%:
Ըստ վիճակագրական ծառայության, ՀՀ տնտեսական աճն առաջին կիսամյակում կազմել է 6%: Ըստ ՀՀ պետբյուջեի, ՀՆԱ աճը 2017-ին կկազմի 3.2%: ՀԲ-ն Հայաստանի համար կանխատեսել էր 2.7% տնտեսական աճ, ՄԱԿ-ը՝ 2.7%, Fitch-ը՝ 2.1%:
ՎԶԵԲ-ն անփոփոխ է թողել մայիսի կանխատեսումն Ադրբեջանի համար, որի ՀՆԱ աճը 2017-ին մնացել է բացասական ցուցանիշի մակարդակում՝ 0.5%: 2018-ին Ադրբեջանի ՀՆԱ աճի կանխատեսումը անփոփոխ է մնացել՝ 2%:

8 Ноябрь 2017 - 10:12 AMT
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) повысил прогноз роста экономики Армении на 2017 год и 2018 год до 3,5%. Об этом говорится в опубликованном 7 ноября обновленном докладе.
В майском докладе банк также повышал прогноз роста экономики Армении до 2,5% в 2017 году и до 3% в 2018 году. Однако в ноябрьском докладе показатели прогноза роста ВВП страны увеличились на 1% и 0,5% соответственно.
Содласно докладу, экономический рост Армении в первой половине 2017 года набирал обороты после почти полной остановки в 2016 году (рост – 0,2%). ВВП республики в первом квартале 2017 года увеличился на 6,5%, во втором квартале – на 5,5%.
По данным Нацстатслужбы РА, рост экономики Армении по итогам первого полугодия составил 6%. Согласно госбюджету Армении, рост ВВП в Армении на 2017 год запланирован в размере 3,2%.По последним данным, ВБ прогнозирует рост экономики Армении в 2017 году до 2.7%, МВФ – 2.9%, Fitch – 2.1% и ЕАБР – 2.9%, АБР – 2.2%.
Кроме того, ЕБРР оставил неизменным с мая прогноз роста ВВП Азербайджана. Так, рост ВВП Азербайджана в 2017 году остался на уровне отрицательного показателя -0.5%. Прогноз роста ВВП Азербайджана в 2018 году останется неизменным и составит 2%.Рост ВВП в Грузии в 2017 году ожидается на уровне 4,5%, России -1,8%.