Կալիֆորնիայի համալսարանի և Մասաչուսեթսի հիվանդանոցի համալսարանների երկու խումբ նյարդակենսաբաններ ԱՄՆ ՊՆ Հեռանկարային հետազոտական նախագծերի վարչության ընդհանուր ղեկավարությամբ առաջին անգամ մարդու ուղեղում նյարդային իմպլանտ են տեղադրել: Իմպլանտը էլեկտրամագնիսական ալիքներ է արձակում՝ կանոնավորելով վարքն ու զգացողությունները:
Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Nature հանդեսում:
Սա հակառակ կապով առաջին նյարդային իմպլանտն է, որը հաջողվել է տեղադրել կենդանի մարդու գլխուղեղում: Սարքն ընկալում է ուղեղի էլեկտրամագնիսական դաշտը, առանձնացնում է տարբեր ֆիզիկական վիճակներին հատուկ պատերները և ստեղծում է սեփական էլեկտրամագնիսական տատանումները: Արդյունքում ուղեղի սեփական էլեկտրամագնիսական ակտիվությունն ու իմպլանտի ակտիվության հանրագումարը տատանումներ է առաջացնում նախատեսված բնութագրերով, գրում է Lenta.ru-ն:
Ենթադրվում է, որ սարքը կարելի է օգտագործել նյարդային խանգարումների թերապիայի համար, ինչպիսիք են դեպրեսիան և հետտրավմատիկ խանգարումը: Սարքն արդեն փորձարկվել է 6 կամավորի վրա:

25 Ноябрь 2017 - 07:37 AMT
Две группы нейробиологов из Калифорнийского университета в Сан-Диего и Массачусетского госпиталя под общим руководством Управления перспективных исследовательских проектов Министерства обороны США (DARPA) впервые имплантировали в мозг человека нейроимплант, генерирующий электромагнитные волны и таким образом регулирующий поведение и ощущения.
Результаты исследования изложены в журнале Nature.
Это первый нейроимплант с обратной связью, который удалось вживить в мозг живого человека.
Устройство считывает электромагнитное поле мозга, выделяет характерные для разного физического состояния паттерны и создает собственные электромагнитные колебания таким образом, чтобы результирующая собственной электромагнитной активности мозга и импланта создавала колебания с заданными характеристиками, пишет Lenta.ru.
Предполагается, что устройство можно использовать для терапии нервных расстройств, таких как депрессия и посттравматическое расстройство. Устройство уже опробовано на шести добровольцах.
15 ноября сообщалось, что ученые из Университета Южной Калифорнии разработали имплантат, способный улучшить человеческую память.