29 Նոյեմբեր 2017 - 09:13 AMT
ԿԲ կողմից բանկերի ընդհանուր կապիտալի նվազագույն չափի բարձրացումը դրական քայլ էր, որը նպաստեց բանկային համակարգում կոնսոլիդացիայի ու արդյունավետության բարձրացմանը և որոշ չափով նոր գումար բերեց երկիր։
Այս մասին հայտարարեց Ամերիաբանկի մանրածախ գործառնությունների գծով տնօրեն Արման Բարսեղյանը ՀՀ-ում բանկերի տոկոսադրույքների փոփոխության միտումներին նվիրված առցանց հարցուպատասխանի ընթացքում։
Նա նշեց, որ արդյունքում բանկային համակարգում կապիտալի ավելցուկ ու իրացվելիության պահանջ է առաջացել, ինչն ազդել է տոկոսադրույքների վրա։
«Ընդհանուր կապիտալի նվազագույն չափի բարձրացումը ներքև մղեց տոկոսադրույքները, ու վերջին ամիսներին դրանց նվազման գործոններից մեկը հենց ԿԲ պահանջն էր», – ասաց նա։
Բարսեղյանի խոսքով, չնայած ԿԲ որոշման դրական ազդեցությանը, կարելի էր կապիտալի նվազագույն չափն աստիճանաբար ավելացնել։
«Գուցե և ավելի ճիշտ կլիներ, որ կապիտալի ավելացման որոշակի ժամանակացույց լիներ, որպեսզի տոկոսադրույքներն աստիճանաբար նվազեին՝ կարճաժամկետ կտրուկ փոփոխությունները հնարավորինս բացառելով», – ասաց նա։
ԿԲ-ն բարձրացրել էր բանկերի ընդհանուր կապիտալի նվազագույն չափն 2015 թվականին՝ սահմանելով, որ 2017 թվականի հունվարի մեկից այն պիտի կազմի 30 մլրդ դրամ նախկին 5 մլրդ դրամի փոխարեն։ Որոշումը պայմանավորվում էր բանկերի խոշորացման ու տնտեսական տարբեր իրավիճակներում դիմակայելու ունակության ամրապնդման անհրաժեշտությամբ։ Միավորումների արդյունքում 2017-ից ՀՀ-ում մնաց 17 բանկ` 2015-ին 19-ի փոխարեն։

29 Ноябрь 2017 - 12:21 AMT
Барсегян: Снижение процентных ставок привело к новым возможностям для развития рынка капитала Армении
Общее снижение процентных ставок в Армении создало новые возможности для развития рынка корпоративных облигаций. Об этом заявил директор по линии розничных операций Америабанка Арман Барсегян в ходе пресс-конференции в режиме онлайн.
Он отметил, что в результате в банковской системе появился излишек капитала и необходимость ликвидности, что повлияло на процентные ставки.
«Минимальный рост общего капитала снизил процентные ставки, и одним из факторов снижения в последние месяцы было требование ЦБ», – сказал Барсегян.
По его словам, снижение ставок по вкладам позволяет населению рассматривать альтернативные и более выгодные инструменты вложения, которыми и являются корпоративные облигации.
«Возможно, было бы лучше иметь определенный график увеличения капитала, чтобы процентные ставки постепенно уменьшались, исключая возможность краткосрочных резких перемен», – сказал он.
ЦБ Армении поднял минимальный объем общего капитала банков к 2015 году, установив, что с 1 января 2017 года он должен составить 30 млрд драмов вместо прежних 5 млрд драмов.Решение было обусловлено необходимостью консолидации банков и укрепления способности противостоять различным экономическим ситуациям.В результате объединения в Армении в 2017 году остались 17 банков вместо 19 в 2015 году.