«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն և Հոլանդիայի զարգացման բանկը (FMO) կնքեցին 30 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր, որի շրջանակներում ստացվող միջոցներն ուղղվելու են երիտասարդ ձեռներեցների փոքր և միջին ձեռնարկատիրական գործունեության ֆինանսավորմանը:
«Մենք բարձր ենք գնահատում մեր հին գործընկերոջ հետ հարաբերությունները, որոնք սկսվել են դեռևս 2009թ.: Այժմ ուրախությամբ հայտնում ենք նոր վարկային պայմանագրի կնքման մասին, որն ազդարարում է փոխշահավետ համագործակցության նոր փուլի մեկնարկը: ՓՄՁ-ների և մանրածախ բիզնեսի զարգացումն Ամերիաբանկի առաջնահերթ ռազմավարական ուղղություններից մեկն է: Մենք երիտասարդ ձեռներեցների և մանրածախ բիզնեսի մեջ մեծ ներուժ ենք տեսնում, ուստի վստահ եղեք, որ այս նոր վարկային միջոցները բարեհաջող կտեղաբաշխվեն», – նշեց Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը նոյեմբերի 30-ին տեղի ունեցած ստորագրման արարողությունից հետո:
FMO-ի ներդրումների գծով տնօրեն Լինդա Բրոյքհուզենը նշեց. «FMO-ն հպարտ է շարունակել իր սերտ և արդյունավետ փոխգործակցությունն Ամերիաբանկի հետ՝ աջակցելով Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը: Այս նոր ֆինանսավորումը կնպաստի Ամերիաբանկի շարունակական աճին և երկրում նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը»:
Նոր վարկային միջոցների շնորհիվ Ամերիաբանկը կմեծացնի ՓՄՁ-ների վարկավորման ծավալը՝ նպաստելով նրանց զարգացմանը և ներքին ու արտաքին շուկաներում մրցունակության բարձրացմանը:

1 Декабрь 2017 - 06:47 AMT
ЗАО «Америабанк» и Международный банк развития Нидерландов (FMO) заключили кредитный договор на 30 млн долларов. Предоставляемые в рамках соглашения средства будут направлены на финансирование малого и среднего предпринимательства молодых бизнесменов.
«Мы высоко ценим отношения с давним партнером, которые начались еще в 2009 году. Сейчас мы с радостью сообщаем о заключении нового кредитного договора, который знаменует старт нового этапа взаимовыгодного сотрудничества. Развитие МСБ и розничного бизнеса являются одними из первоочередных стратегических направлений Америабанка. Мы видим большой потенциал в молодых предпринимателях и розничном бизнесе, поэтому уверены в том, что эти новые кредитные средства будут успешно размещены», – отметил генеральный директор Америабанка Артак Анесян после состоявшейся 30 ноября церемонии подписания документа.
Директор FMO по линии инвестиций Линда Бройкхузен отметила, что FMO гордится продолжением тесного и эффективного сотрудничества с Америабанком, что содействует развитию экономики Армении.
«Это новое финансирование поспособствует последовательному росту Америабанка и созданию новых рабочих мест в стране», – отметила она.
Благодаря новым кредитным средствам Америабанк увеличит объем кредитования МСБ, содействуя его развитию, а также повышению конкурентоспобности на внутреннем и внешнем рынках.
ЗАО «Америабанк» является универсальным банком, которое предоставляет инвестиционные, корпоративные и розничные банковские услуги в виде комплексного пакета банковских решений. Это первый инвестиционный банк в Армении, который, начиная с 2007 года, предоставляет широкий спектр инновационных банковских услуг.