ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը Nokia-ի Եվրոպայի, Միջին Արևելքի և Աֆրիկայի հետ հարաբերությունների կառավարման ղեկավար Օլաֆ Շուլցի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանն առաջարկել է ընկերությանը Հայաստանում գիտահետազոտական (R&D) լաբորատորիա ստեղծել: Այս մասին հայտնում է նախարարության լրատվական ծառայությունը:
Վահան Մարտիրոսյանը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում ընկերության ներկայացվածությունը Հայաստանում կլինի ոչ միայն հեռահաղորդակցության, այլև թվային ենթակառուցվածքների ոլորտում։ Նախարարը նաև ցանկություն է հայտնել, որ ընկերությունը մասնակցի Հայաստանում 5G ծածկույթ ներդնելու ծրագրին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համատեղ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ տրանսպորտային թվային համակարգ ներդնելու Nokia-ի փորձը։
Մարտիրոսյանին ներկայացվել են Հայաստանում ընկերության հեռանկարային գործունեության շրջանակները և այն ծրագրերը, որոնց ուղղությամբ աշխատանքներ են ընթանում։

11 Декабрь 2017 - 14:33 AMT
Глава министерства транспорта, связи и информационных технологий Армении Ваан Мартиросян предложил компании Nokia создать научно-исследовательскую лабораторию в Армении. Как сообщает пресс-служба Минтранса, Мартиросян 11 декабря принял делегацию компании Nokia во главе с директором Nokia по сотрудничеству с ЕС и стратегии развития Олафом Шульцем.
Мартиросян предложил представителям компании компании, помимо торгового представительства, создать научно-исследовательскую лабораторию (R&D), учитывая наличие высококвалифицированных специалистов и необходимых предпосылок в Армении. Мартиросян также выразил желание, чтобы компания приняла участие также в программе по внедрению в Армении сети пятого поколения – 5G.
Шульц представил министру программы, осуществленные компанией за последний период, подчеркнув, что они включают в себя также сферу цифровой экономики. Мартиросяну были представлены также рамки перспективной деятельности компании в Армении и те программы, в направлении которых проводятся работы.
В ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов, представляющих взаимный интерес, в том числе опыт Nokia по внедрению цифровой транспортной системы.