Facebook սոցցանցի թիմը հայտարարել է, որ պայքար է սկսում սփամի, լայքեր, մեկնաբանություններ և այլ գործողություններ մուրալու դեմ, որոնք ցույց են տալիս օգտատիրոջ «ներգրավվածությունը»:
Խոսքը հետևյալ հրապարակումների մասին է. «հավանություն տուր (լայքիր), եթե… », մեկնաբանիր, եթե… », «կիսվիր, եթե… », որոնք մեծ տարածում են ստանում հենց «մուրալու» այդ քաղաքականության շնորհիվ, գրում է Ferra.ru-ն:
Ինչպես խոստանում են հեղինակները, այսուհետ նման բովանդակության հրապարակումները ստորադաս տեղ կզբաղեցնեն Facebook-ի լրահոսում: Խոսքը ինչպես շարքային օգտատերերի, այնպես էլ ընկերակցությունների հաղորդագրությունների միասն է:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Facebook սոցցանցի ալգորիթմերն այսուհետ կկարողանան տարբերակել ու հեռացնել ծայրահեղական գրառումները դրանց հրապարակումից հետո 1 ժամվա ընթացքում: Այդ մասին ավում է Facebook-ի հայտարարության մեջ:

Команда социальной сети Facebook объявила о начале борьбы со спамерскими публикациями, выпрашивающими лайки, комментарии и другие действия, показывающие «вовлеченность» пользователей.
Речь идет о разнообразных публикациях в стиле «лайкни, если…», «прокомментируй, если…», «поделись, если…», и тому подобных, набирающих бешеную популярность именно благодаря такой тактике «выпрашивания», пишет Ferra.ru.
Как обещают разработчики, с этой недели публикации с подобным содержанием будут ранжироваться ниже в Ленте новостей на Facebook. Речь идет как о сообщениях от обычных пользователей, так и от сообществ.
Ранее сообщалось, что алгоритмы социальной сети Facebook способны распознавать и удалять экстремистские записи в течение часа после их опубликования.В компании утверждают, что искусственный интеллект способен распознавать 99% постов, имеющих отношение к «Исламскому государству» и «Аль-Каеде», и удалять их. Также алгоритм способен удалять до 83% копий этих постов.