ԱՄՆ Սիեթլ քաղաքի բնակչուհի Կերեն Վայնիոն մեղադրել է Facebook-ին իր ընկերոջ` մահից առաջ արվածգրառումները թաքցնելու մեջ: Այդ մասին նա գրել է Twitter-ում:
«Ես ուզում եմ կիսվել իմ ընկերոջ մահվան պատմությունով, որի մասին ես չեմ իմացել ալգորիթմերի պատճառով»,-ասել է Վայնիոն:
Ըստ նրա, ընկերը, ում հետ Վայնիոն շփվում էր Facebook-ում տարիներ շարունակ, մահացել է՝ դրանից առաջ գրառումներ կատարելով առողջական խնդիրների և հոսպիտալացման մասին: Այնուամենայնիվ,ինչպես պնդում է կինը, նա չի տեսել այդ գրառումները: «Այն մասին, որ ընկերս մահացել է, ես իամացել եմ մեկ այլ ընդհանուր ընկերոջ էջից: Ես շոկի մեջ էի»,-գրել է նա:
Վայնիոն նշել է, որ չէր կարող չնկատել ընկերոջ մահից առաջ արված գրառումները, քանի որ շատ մանրակրկիտ է ստուգում իր լրահոսը սոցցանցում: «Ես միշտ դրանք ըստ ժամանակացույցի են դասում և թերթում եմ այնքան, մինչև որ հասնում եմ այն լուրին, որն արդեն տեսել էի»,-պարզաբանել է կինը, գրում է Lenta.ru-ն:
Նա հավելել է, որ իր մյուս ընկերները ևս չեն տեսել հոսպիտալացման մասին գրառումն ու բոլորը շոկի մեջ էին: «Մենք ոչինչ չգիտեինք և չկարողացանք օգնել նրան: Իսկ ավելի վատն այն է, որ ոչ մի կարեկից բան չասացինք: Երբ նա մահանում էր, հավանաբար, մտածել է, որ մենք թքած ունենք նրա վրա: Իսկ մենք ուղղակի չենք իմացել»,-ասել է Վայնիոն:
Նրա գրառումն ավելի քան 8.000 հավանություն է ստացել, 6.000 անգամ վերահրապարակվել է և գրավել է համացանցի օգտատերերի ուշադրությունը: Մարդիկ քննադատել են Facebook-ի ալգորիթմերը: Ըստ նրանց, սոցցանցը թաքցրել է մահացող ընկերոջ հաղորդագրությունները, քանի որ նա քիչ գրառումներ է կատարել սոցցանցում և ակտիվ օգտատեր չի եղել:
Օգտատերերից շատերը նմանատիպ պատմություններ են ներկայացրել, երբ Facebook-ն անուշադրության է մատնել կենսական կարևորության գրառումները:

Жительница Сиэтла (штат Вашингтон) Кэрен Вайнио обвинила Facebook в сокрытии предсмертных постов своего друга. Об этом она сообщила в Twitter.
«Для тех, кто работает в социальных медиа. Я хочу поделиться историей о смерти моего друга, о которой я не узнала из-за алгоритмов», — сказала Вайнио.
По ее словам, ее товарищ, с которым она общалась в Facebook много лет, скончался в прошлые выходные. Перед смертью он публиковал сообщения о проблемах со здоровьем и госпитализации. Тем не менее, как утверждает женщина, она не видела его постов: «О том, что он умер, я узнала на странице нашего общего друга. Я была в шоке».
Вайнио подчеркнула, что не могла пропустить серию предсмертных сообщений — женщина утверждает, что крайне дотошно проверяет новостною ленту Facebook. «Я всегда выставляю хронологический порядок и прокручиваю до тех пор, пока не натыкаюсь на то, что уже видела», — пояснила американка, пишет Lenta.ru.
Она добавила, что ее друзья также не видели публикаций о госпитализации. «Мы все были в шоке: мы ничего не знали и не смогли помочь ему. И что хуже, мы никак не поддержали его. Когда он умирал, он наверняка думал, что нам наплевать на него. А мы просто не знали», — объяснила Вайнио.
Ее пост собрал более восьми тысяч лайков, шести тысяч репостов и привлек пользователей сети. Они посочувствовали женщине и принялись критиковать алгоритмы Facebook. По их словам, соцсеть скрыла сообщения умершего друга Вайнио из-за того, что он слишком мало постил и был непопулярным юзером.
Многие поделились историями о похожих случаях со своими друзьями, жизненно важные посты которых Facebook оставил без должного внимания.