29 Դեկտեմբեր 2017 - 07:34 AMT
Ամերիկյան Apple ընկերությունը ստիպված է եղել ներողություն է խնդրել հին iPhone-ների միտումնավոր դանդաղեցման համար: Ընկերությունը քննադատությունների առարկա է դարձել այդ գործողությունների համար, թեև պնդում է, որ ձգտում է դրանով երկարացնել սմարթֆոնների աշխատանքի ժամկետը:
Ընկերությունը հայտարարել է, որ կփոխարինի մարտկոցներն ավելի փոքրերով և 2018-ին ծրագրային ապահովում կթողարկի, որը թույլ կտա օգտատերերին հետևել հեռախոսի մարտկոցի վիճակին, գրում է BBC-ին:
Նախկինում ևս կասկածներ կային, որ Apple-ը միտումնավոր դանդաղեցնում է իր սմարթֆոնների հին մոդելների աշխատանքը: Կարծիք կա, որ դանդաղեցնելով հին սմարթֆոնների աշխատանքը, ընկերությունը խթանում է օգտատերերին նոր մոդելները ձեռք բերել: Ինչպես պարզաբանել է ընկերությունը, այֆոնների մարտկոցները ժամանակի հետ կորցնում են աշխատունակությունը:
Ընկերության պաշտոնական կայքում հրապարակված նոր հայտարարության մեջ ասվում է, որ կէժանացվի մարտկոցի փոխարինման գինը, որի երաշխիքային ժամկետը սպառվել է, 79 դոլարից մինչև 29 դոլար iPhone 6-ի կամ ավելի նոր մոդելների բոլոր սեփականատերերի համար:
Նշվում է, որ ընկերության այդ քայլերն ուղղված են օգտատերերի շրջանում վստահության վերականգնմանը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ Կալիֆորնիայի բնակչուհի Վիոլետտա Մաիլյանը դատի է տվել Apple ընկերությանը՝ վերջինիս կողմից հին սմարթֆոնների միտումնավոր դանդաղեցման փաստն ընդունելուց հետո: Մաիլյանը մտադիր է ընկերությունից 999999999000 կամ գրեթե տրիլիոն դոլարի փոխհատուցում ստանալ:

29 Декабрь 2017 - 06:59 AMT
Американская компания Apple вынуждена была извиниться за то, что намеренно замедляет работу старых iPhone. На компанию обрушилась волна критики за эти действия, хотя она и уверяет, что стремится таким образом продлить срок работы смартфонов.
Apple заявила, что заменит батареи на меньшие и в 2018 году выпустит программное обеспечение, которое позволит пользователям следить за состоянием батареи телефона, пишет BBC.
Подозрения в том, что Apple замедляет работу старых моделей своих смартфонов, возникали и ранее, когда пользователи начали делиться собственными версиями на этот счет. Существует мнение, что, замедляя работу старых телефонов, Apple стимулирует пользователей приобретать новые модели. Как объяснила компания, аккумуляторы айфонов со временем теряют свою работоспособность.
В новом заявлении, опубликованном на официальном сайте Apple, производитель заявил, что снизит цену замены батареи, гарантийный срок которой истек, с 79 до 29 долларов США для всех владельцев iPhone 6 или более поздних моделей.
Эти вынужденные меры компания предпримет, как она заявляет, ради решения проблем клиентов, уважения к их преданности и восстановления доверия всех, кто мог усомниться в намерениях Apple.
Ранее жительница Калифорнии армянка Виолетта Майлян в связи с тем, что Apple признала факт намеренного замедления смартфонов, подала на компанию в суд.Майлян намерена получить у компании возмещение в размере 999999999000 или почти триллиона долларов.