Apple կորպորացիան iOS-ի թարմացում կթողարկի, որը թույլ կտա անջատել արագության դանդաղումը հին iPhone-ում: Այդ մասին պատմել է Թիմ Քուքը ABC News-ին տված հարցազրույցում:
Քուքը կրկնել է այն միտքը, որ iPhone-ների արտադրողականության դանդաղեցման գործառույթը հավելվել էր սմարթֆոնների աշխատանքի ժամանակը երկարացնելու նպատակով: Այդպիսով, մեկ տարի օգտագործելուց հետո գաջեթի մարտկոցը սկսում է ոչ պիտանի դառնալ, ինչը կարող է անջատման պատճառ դառնալ բարձր ծանրաբեռնվածության դեպքում. «Մենք համարել ենք, որ ավելի լավ է մի փոքր նվազեցնել արտադրողականությունը նման բան թույլ չտալու համար»:
«Մենք իրոք հայտարարեցինք այդ մասին, ես նույնիսկ չէի մտածում, որ շատերն ուշադրություն կդարձնեն դրան, հավանաբար, մենք պետք է ավելի հստակ արտահայտվեինք: Մենք անկեղծորեն ներողություն ենք խնդրում նրանից, ով կարծում է, որ մենք այլ դրդապատճառներ ենք ունեցել»,-ասել է Apple-ը, գրում է Lenta.ru-ն:
iOS-ի թարմացումը սնուցումը կառավարելու ընդլայնված գործառույթներ կունենա: Մասնավորապես, համակարգում ավելի շատ տեղեկություն կլինի մարտկոցի մաշվածության մասին, ինչպես նաև նրա արտադրողականության նվազման: Ցանկության դեպքում օգտատերը կկարողանա անջատել համակարգի դանդաղումը, հետևելու համար, թե ինչպես է դա անդրադառնում սարքի վրա: Թեստային տարբերակը նախատեսվում է թողարկել 2018-ի փետրվարին:
Ավելի վաղ ընկերությունը ստիպված էր ներողություն խնդրել հին iPhone-ների միտումնավոր դանդաղեցման համար: Ընկերությունը քննադատությունների առարկա էր դարձել այդ գործողությունների համար, թեև պնդում էր, որ ձգտում է դրանով երկարացնել սմարթֆոնների աշխատանքի ժամկետը:Apple-ից հայտարարել էին, որ կփոխարինեն մարտկոցներն ավելի փոքրերով և 2018-ին ծրագրային ապահովում կթողարկեն:
Նախկինում ևս կասկածներ կային, որ Apple-ը միտումնավոր դանդաղեցնում է իր սմարթֆոնների հին մոդելների աշխատանքը: Կարծիք կա, որ դանդաղեցնելով հին սմարթֆոնների աշխատանքը, ընկերությունը խթանում է օգտատերերին նոր մոդելները ձեռք բերել: Ինչպես պարզաբանել է ընկերությունը, այֆոնների մարտկոցները ժամանակի հետ կորցնում են աշխատունակությունը:

18 Январь 2018 - 09:04 AMT
Корпорция Apple выпустит обновление для iOS, в котором позволит отключать снижение скорости работы в старых iPhone. Об этом рассказал Тим Кук в интервью ABC News.
Кук повторил мысль, что опция снижения производительности iPhone со старыми аккумуляторами была добавлена для продления времени работы смартфонов. Таким образом, после года использования гаджета его аккумулятор начинает приходить в негодность, что может привести к внезапному отключению аппарата при повышении нагрузки: «Мы считали, что было бы лучше немного снизить производительность, чтобы не допустить этого».
«Когда мы выступили, мы действительно заявили об этом, и я даже не думал, что многие на это обратят внимание, поэтому нам следовало бы выражаться более ясно. Мы искренне извиняемся перед теми, кто посчитал, что у нас была какая-то другая мотивация», — добавил глава Apple, пишет Lenta.ru.
В будущем обновлении iOS компания добавит расширенные функции управления питанием. В частности, в системе появится больше информации об износе аккумулятора, а также о том, как снижается производительность. При желании пользователь сможет отключить замедление системы, чтобы проследить, как это отражается на автономности. Тестовую версию обновления планируют выпустить в феврале 2018 года.
В конце декабря Apple призналась, что после выхода iOS 10.2.1 в системе появилась скрытая возможность замедлить скорость работы процессора. В компании отмечают, что делали это исключительно для предотвращения самопроизвольного выключения аппарата при высокой нагрузке. Разработчики будут и дальше внедрять эту функцию, с выходом с iOS 11.2 она появилась на iPhone 7. Вскоре после этого компания снизила цену на замену аккумулятора смартфонов до 30 долларов.
Спустя неделю после этого заявления пользователи начали подавать в суд на корпорацию. Так, жительница штата Калифорния Виолетта Майлян подала иск против компании Apple в размере 999 999 999 000 долларов. Российские владельцы iPhone также намерены судиться с Apple.