«Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի 2018-2022 մաստեր-պլանով նախատեսվում է քանդել օդանավակայանի հին մասնաշենքը, պահպանելով աշտարակը։
Կառավարության հավանությանը ներկայացված փաստաթղթում նշվում է, որ շենքը նախատեսվում է վերջնականապես քանդել 2018-2019 թվականներին՝ քաղաքապատերանի կողմից թույլտվություն ստանալու դեպքում:
Քանդման վրա կծախսվի $750.000, աշտարակի ամրացման վրա՝ $1 մլն։
Փաստաթղթում նշվում է, որ 2018-22 թվականներին ակնկալվում է ուղևորահոսքի աճ տարեկան մինչև 2,8-2,9 մլն ուղևոր։ Ակնկալվում է, որ ՀՀ Կառավարության կողմից ընդունված «բաց երկնքի» նոր քաղաքականության շնորհիվ հաջորդ տարիների ընթացքում ուղևորահոսքի ավելի մեծ աճ կարձանագրվի:
«Միայն այն դեպքում, եթե հաջորդ երեք տարում ուղևորափոխադրումները կանխատեսվածից ավելին լինեն, մենք պլանավորում ենք ընդլայնել նստեցման հատվածը: Դա թույլ կտա մի քանի ինքնաթիռների միաժամանակ վայրէջք և թռիչք իրականացնել, ինչպես նաև ավելի լայն տարածք կապահովի ուղևորների հարմարավետության համար նստեցման հատվածում», – ասվում է փաստաթղթում:
Այս աշխատանքները նախատեսվում են իրականացնել 2022-2023 թվականներին: Նախագծի մոտավոր արժեքը կներկայացվի 2018-ին:
Մինչև 2030-ը տարեկան 6 մլն ուղևորահոսքի հասնելու դեպքում, համաձայն փաստաթղթում ընգրկված գծագրերի, նախատեսվում է 2-րդ տերմինալի կառուցում ու նստեցման հատվածի էլ ավելի մեծ ընդլայնում։

The old terminal of Armenia’s Zvartnots international airport will be demolished under the airport’s 2018-2022 master plan, while the air traffic control tower will remain standing.
According to a document approved by the government, the building is expected to be pulled down for good in 2018-2019 when permitted by the Yerevan city hall.
$750.000 will be spent to tear down the terminal, while the strengthening of the tower will cost a further $1 million.
According to the document, passenger traffic at Zvartnots will reach some 2.8-2.9 million per annum in 2018-2022.
“If passenger transportation exceeds the anticipated volume in the next three years, we are planning to expand the number of gates. The move will enable several planes to land or fly at the same time, as well as provide a bigger space for a more comfortable boarding process,” the document says.
The approximate cost of the project will be unveiled in 2018.
In the event of securing a 6 million passenger traffic by 2030, a second terminal and more gates are set to be built.