8 Փետրվար 2018 - 08:42 AMT
Հայաստանի ազատ տնտեսական գոտու տարածքում 50 ՄՎտ հզորությամբ մայնինգի կենտրոն կբացվի: ECOS-M ընկերությունը համաձայնագիր է կնքել Հրազդանի ՋԷԿ-ի հետ, որը էլեկտրաէներգիա կմատակարարի մայնինգի կենտրոնի համար, հայտնում է Sputnik International-ը:
Նշվում է, որ կողմերը նաև պայմանավորվել են հետագայում հզորությունները մինչև 200 ՄՎտ ավելացնելու հնարավորության մասին: Մայնինգի կենտրոնը, որի հիմնական առավելությունները լինելու են էլեկտրաէներգիայի ինքնավար աղբյուրը, կառավարման արդյունավետ համակարգը և արտոնյալ հարկային պայմանները, այժմ շինարարության փուլում է և գործարկվելու է 2018-ի ապրիլին:
ՀՀ ԱԺ ԵԼՔ խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը շրջանառության մեջ է դրել «Թվային տեխնոլոգիաների մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որով առաջարկում է կարգավորել թվային արժույթի մայնինգի ոլորտը։ Ըստ նախաձեռնության հեղինակների, նախագծով առաջարկվող կարգավորումներն առավելագույնս լիբերալ են:

На территории свободной экономической зоны в Армении появится майнинг-центр мощностью 50 МВт.
Компания ECOS-M заключила соглашение с Разданской ТЭЦ о предоставлении электроэнергии для строительства майнинг-центра, сообщаетSputnik International.
Отмечается, что стороны также договорились о потенциальном увеличении мощностей до 200 МВт.
Майнинг-центр, основными преимуществами которого являются автономный источник электроэнергии, эффективная система управления и льготные налоговые условия, сейчас находится на этапе строительства и будет запущен уже в апреле 2018 года.
Ранее депутат армянской оппозиционной парламентской фракции «ЕЛК» («Выход») Эдмон Марукян ввел законопроект о «Цифровых технологиях», которым предлагает регулировать рынок майнинга цифровой валюты валюты.Отмечается, что принятие законодательства о криптовалютном майнинге обусловлено необходимостью движения вперед, шагая в ногу со временем.