20 Փետրվար 2018 - 13:52 AMT
Google-ի մասնագետները Project Zero նախագծի շրջանակում խոցելիություն են հայտնաբերել Microsoft Edge բրաուզերում: Երկար ժամանակ ընկերությունը չէր հայտնում այդ մասին, սակայն Microsoft-ում չեն հասցրել շտկել առաջացած խնդիրը, գրում է Lenta.ru-ն The Verge-ի վրա հղումով:
Թարմացված Windows 10 Creators Update –ում ներկայացված էր Arbitrary Code Guard (ACG) տեխնոլոգիան, որը կոչված է պաշտպանելու գրոհներից, եթե հիշողության մեջ վնասակար կոդ է ներբեռնվում: Այն թույլ է տալիս հիշողության մեջ արտացոլել միայն այն կոդը, որը համապատասխան ստորագրություն ունի: Սակայն, մասնագետները խոցելիություն են գտել, որը թույլ է տալիս շրջանցել այդ պաշտպանությունը: Արդյունքում չարամիտները կարող են վնասակար կոդը տեղադրել համակարգչի հիշողության մեջ:
Խոցելիությունը հայտնաբերվել էր դեռևս 2017-ի նոյմբերին, սակայն, ըստ նախագծի կանոնների, մշակողներին 90 օր է տրվում շտկման համար: Այդ ժամանակը սպառվելուց հետո է միայն հրապարակվում խնդրի նկարագրությունը: Microsoft-ում հայտարարել են, որ սպասվածից շատ ժամանակ է պահանջվել և շտկումը կլինի միայն 2018-ի մարտին:

20 Февраль 2018 - 13:43 AMT
Разработчики Google в рамках проекта Project Zero обнаружили уязвимость в браузере Microsoft Edge. Долгое время компания не сообщала об уязвимости, однако в Microsoft не успели ее исправить.
В обновлении Windows 10 Creators Update была представлена технология Arbitrary Code Guard (ACG) для защиты от атак, предполагающих загрузку вредоносного кода в память. Она позволяет отображать в памяти лишь тот код, который имеет соответствующую подпись. Однако специалисты нашли уязвимость, которая позволяет обходить эту защиту. В результате злоумышленники могут поместить вредоносный код в память компьютера, пишет Lenta.ru со ссылкой на The Verge.
Уязвимость была обнаружена еще в ноябре 2017 года, однако, по правилам Project Zero, разработчикам дают 90 дней на исправление. По истечении этого времени разработчики публикуют описание проблемы. В Microsoft признали, что на исправление уязвимости ушло неожиданно много времени и патч появится только в марте 2018 года.
Microsoft Edge — стандартный браузер Windows 10, который заменил Internet Explorer. Помимо этого, в версии Windows 10 S пользователям запрещается менять стандартный браузер. Даже если пользователь скачает стороннее приложение, все ссылки из писем на электронную почту и других сервисов будут открываться в Microsoft Edge.