ՆԱՍԱ-ի մասնագետները մտադիր են հետախույզ ռոբոտներ ուղարկել Մարս, որոնք թևեր կունենան: Ռոբոտներն անվանել են «մարսյան մեղուներ» և նախատեսված են դրանք մթնոլորտային ճնշման վերաբերյալ տվյալների ստացման և ռեգոլիտի նմուշառման համար:
«Մարսյան մեղուների»՝ flapping wing aerospace architectures-ի մշակողները կարծում են, որ ռոբոտները գործելու են խմբերով և պարբերաբար վերադառնալու են շարժական բազա՝ մարսագնաց, գրում է Lenta.ru-ն Science Alert-ի վրա հղումով:
Այժմ մասնագետներն աշխատում են տեխնիկական պարամետրերի վրա: Մասնավորապես, նախատեսվում է օգտագործել վակուումային խցիկ՝ ուսումնասիրելու համար թռչող ռոբոտների աերոդինամիկան Մարսի մթնոլորտի պայմաններում:
Մասնագետները մտադիր են նվազագույնի հասցնել էլեկտրաէներգիայի ծախսերը: Բացի այդ, եթե ռոբոտներից մեկն ընկնի, մյուս «մեղուները» կկարողանան բարձրացնել նրան ու հասցնել բազա:

Специалисты НАСА планируют отправить на Марс роботов-разведчиков, снабженных крыльями. Их назвали «марсианскими пчелами», и они предназначаются для получения данных об атмосферном давлении и взятия образцов реголита на Красной планете.
Другое название «марсианских пчел» — аэрокосмическая конструкция с машущими крыльями (англ. flapping wing aerospace architectures). Разработчики предполагают, что роботы будут действовать группами и периодически возвращаться для подзарядки на передвижную базу — марсоход, пишет Lenta.ru со ссылкой на издание Science Alert.
В настоящее время специалисты работают над технической осуществимостью проекта. В частности, они планируют использовать вакуумную камеру, чтобы изучить аэродинамику летающих роботов в условиях марсианской атмосферы.
По словам специалистов, предварительные исследования показали, что аппарат, имитирующий шмеля с крыльями цикады, создаст достаточную подъемную силу для полета. При этом разработчики собираются минимизировать затраты энергии, установив пружины у основания крыльев. Кроме того, если один робот упадет, другие «пчелы» смогут поднять его и перенести к базе.