ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի էներգետիկայի և առևտրի կոմիտեն ապրիլի 9-ին հրապարակել է Facebook-ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգի ցուցմունքները սոցցանցի օգտատերերի տվյալների արտահոսքի վերաբերյալ:
Ցուկերբերգի ցուցմունքներում մանրամասն շարադրված է ոչ միայն Cambridge Analytica-ի հետ կապված սկանդալը, այլ նաև ԱՄՆ ընտրություններին ՌԴ ենթադրյալ միջամտության հետ կապված պատմությունը: Նկարագրված է նաև, թե սոցցանցն ինչ քայլեր է ձեռնարկել խուսափելու համար այդ իրավիճակներից, գրում է Meduza-ն:
Բացի այդ, Ցուկերբերգը խոստովանել է, որ իր անձնական մեղքը ևս կա այն բանում, որ սոցցանցը կարող էր օգտագործվել կեղծ տեղեկատվության տարածման, ատելության բորբոքման, ընտրություններին օտար երկրների միջամտության և օգտատերերի տվյալների ապօրինի փոխանցման համար:
«Մենք բավարար չափով չէինք հասկանում մեր պատասխանատվությունը և դա մեծ սխալ էր: Դա իմ սխալն էր, ես ներողություն եմ խնդրում: Ես եմ հիմնել Facebook-ը, ես եմ կառավարում սոցցանցը և ես պատասխանատու եմ ամեն ինչի համար, ինչ կատարվում է ցանցում»,-հայտարարել է Ցուկերբերգը:
Ապրիլի 10-ին և 11-ին Մարկ Ցուկերբերգը ցուցմունք է տալու ԱՄՆ Կոնգրեսում սոցցանցի օգտատերերի տվյալների արտահոսքի մասին: Ավելի վաղ Ցուկերբերգը հրաժարվել էր ցուցմունք տալ Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում՝ առաջարկելով իր փոխարեն իր տեղակալներից մեկին ուղարկել: Բրիտանացի խորհրդարանականները վրդովված էին այդ որոշումից:
Facebook-ի շուրջ սկանդալը սկսվել է մարտի 16-ին, երբ հայտնի դարձավ, որ սոցցանցից միլիոնավոր մարդկանց անձնական տվյալ է արտահոսել բրիտանական Cambridge Analytica ընկերությանը։ Մասնագետները կարծում են, որ հավաքագրված տվյալներն օգտագործվել են ԱՄՆ նախագահի ընտրությունների ու Brexit քվեարկության ժամանակ: Բրիտանական Cambridge Analytica մասնավոր ընկերությունը ստացել է առնվազն 87 մլն Facebook օգտատիրոջ անձնական տվյալ։ Ավելի վաղ համարվում էր, որ ընկերությունը ստացել է 50 մլն օգտատիրոջ տվյալներ։

10 Апрель 2018 - 10:21 AMT
Комитет Палаты представителей Конгресса США по энергетике и торговле 9 апреля опубликовал показания основателя Facebook Марка Цукерберга по поводу утечки данных пользователей соцсети.
В показаниях Цукерберга подробно изложен не только скандал с Cambridge Analytica, но и история с предполагаемым российским вмешательством в американские выборы. Также там описано, какие шаги соцсеть предприняла, чтобы избежать повторения этих ситуаций, пишет Meduza.
Кроме того, в показаниях Цукерберг признал свою личную вину в том, что функционал соцсети мог использоваться для таких целей, как распространение ложной информации, разжигание ненависти, иностранное вмешательство в выборы и незаконное получение данных пользователей.
«Мы недостаточно хорошо понимали свою ответственность, и это было большой ошибкой. Это была моя ошибка, и я прошу прощения. Я основал Facebook, я управляю соцсетью и я несу ответственность за все, что в ней происходит», — заявил Цукерберг.
10 и 11 апреля Марк Цукерберг будет давать в Конгрессе США показания об утечке данных пользователей Facebook. Ранее Цукерберг отказался дать показания в парламенте Великобритании, предложив отправить вместо себя кого-то из заместителей. Британских парламентариев возмутило это решение.
Cambridge Analytica собирала данные пользователей фейсбука, чтобы использовать их в политической рекламе. По последним данным, компания могла получить доступ к информации 87 миллионов пользователей соцсети. Ранее Цукерберг признал вину соцсети в утечке; он выкупил рекламу в британских газетах, чтобы извиниться перед пользователями.
Осенью 2017 года Facebook отчиталась о выявлении и блокировке аккаунтов «Агентства интернет-исследований» (известно как «фабрика троллей»), которое могло повлиять на президентские выборы в США. По данным соцсети, посты «фабрики троллей» об американской политике увидели 126 миллионов пользователей фейсбука.