11 Ապրիլ 2018 - 08:19 AMT
Facebook-ի ղեկավար Մարկ Ցուկերբերգն ԱՄՆ Կոնգրեսում ունեցած ելույթում ներողություն է խնդրել օգտատերերի տվյալների արտահոսքի համար: Սոցցանցի հիմնադիրը միջադեպն իր սեփական սխալն է համարել և խոստովանել է իր պատասխանատվությունը «սոցցանցում կատարվողի համար»:
Ցուկերբերգը նաև հայտարարել է, որ մտադիր է ստուգել բոլոր հավելվածները, որոնց համար հասանելի են օգտատերերի տվյալները: Ընկերությունը կարող է արգելել հավելվածների տեղադրումը հարթակում, նշել է սոցցանցի հիմնադիրը, գրում է Deutsche Welle-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Գերակա խնդիրներից մեկը Ցուկերբերգը համարում է պայքարը ընտրություններին միջամտելու դեմ, պնդում է CNBC հեռուստաալիքը: Ըստ սոցցանցի ղեկավարի, խոսքը «սպառազինությունների մրցավազքի» մասին է, որը պահանջում է ընկերությունից առավել պատրաստված լինել նման գործողություններին: Ցուկերբերգը նաև ափսոսել է, որ սոցցանցն ուշացումով է արձագանքել 2016-ին ԱՄՆ նախագահի ընտրությունների ՌԴ միջամտության փորձերի բացահայտմանը:
Մի քանի տարի առաջ Cambridge Analytica ընկերությունն օգտագործել է Facebook-ի հավելվածի տվյալներով, որն առաջարկում էր օգտատերերին կազմել նրանց հոգեբանական դիմանկարը: Այդ հավելվածից օգտվել էր մոտ 270.000 մարդ՝ փոխանցելով անձնական տվյալները: Ավելի ուշ ընկերությունը զեկուցել էր, թե վերացրել է ստացած տեղեկատվությունը, սակայն, ինչպես պարզվեց հետո, ոչ բոլոր տվյալներն էին ջնջվել: Ենթադրվում է, որ ԱՄՆ-ում վերջին նախագահական ընտրությունների ժամանակ ընկերությունն օգտագործել է երկրի ընտրազանգվածի մի մասի անձնական տվյալները հասցեական գովազդի համար:

Глава Facebook Марк Цукерберг в ходе выступления в Конгрессе США принес извинения за утечку данных пользователей. Основатель соцсети назвал инцидент собственной ошибкой и признал свою ответственность «за происходящее в соцсети».
Цукерберг также объявил о намерении проверить все приложения, у которых есть доступ к данным пользователей. У компании существует возможность запретить размещение приложений на платформе, отметил основатель Facebook, пишет Deutsche Welle со ссылкой на агентство Reuters.
Одной из «приоритетных» задач Цукерберг считает борьбу с вмешательством в выборы, утверждает телеканал CNBC. По словам руководителя Facebook, речь идет о «гонке вооружений», которая требует от компании быть более подготовленной к подобным действиям. Цукерберг также выразил сожаление о запоздалой реакции соцсети на выявление попыток России вмешаться в президентские выборы в США в 2016 году.
Несколько лет назад компания Cambridge Analytica воспользовалась данными приложения для Facebook, которое предлагало пользователям составить их психологический портрет. Это приложение установили около 270 тысяч человек, передав ему свою личную информацию. Позже Cambridge Analytica отчиталась в том, что она уничтожила полученную информацию, однако, как выяснилось, не все данные были удалены. Предполагается, что в ходе последней предвыборной кампании в США фирма использовала личные данные части электората страны для создания адресной и психологически выверенной рекламы.
После обнародования информации об утечке пользователи соцсети запустили кампании #DeleteFacebook и #BoycottFacebook. Ряд компаний приостановили размещение рекламы в социальной сети. С 19 марта стоимость одной акции компании на фондовой бирже Нью-Йорка упала с 177 долларов 1 цента до 165 долларов 4 центов.