13 Ապրիլ 2018 - 13:26 AMT
Telegram-ի հիմանդիր Պավել Դուրովը դիմել է իր մեսենջերի օգտատերերին, որն, ինչպես հայտնի է, ապրիլի 13-ին արգելափակվել է ՌԴ տարածքում դատարանի կողմից:
Նա խոստացել է, որ Telegram-ը կօգտագործի արգելափակումը շրջանցող ներկառուցված մեթոդները, որոնք օգտատերերից լրացուցիչ գործողություններ չեն պահանջում: Նա չի երաշխավորել ծառայության 100 տոկոսանոց մատչելիությունն առանց VPN-ի: Նա նաև զգուշացրել է, որ արգելափակման առաջին ժամերին կողմնակի VPN/Proxy ծառայությունները կարող են գերծանրաբեռնվել և ավելի դանդաղ աշխատել, գրում է Meduza-ն:
Մեկնաբանելով իր տելեգրամ ալիքում Telegram-ի արգելափակումը՝ նա հայտարարել է, որ գաղտնիությունը համացանցում չի վաճառվում, իսկ մարդու իրավունքները չպետք է հեղինակազրկվեն վախից կամ ագահությունից դրդված: «Մի հեռացրեք և մի վերբեռնեք Telegram-ը, եթե խնդիրներ են առաջանում կապի հետ: Աշխատաեք ժամանակին ներբեռնել Telegram-ի թարմացումները AppStore-ում կամ Google Play»,- գրել է Դուրովը:
Մոսկվայի Տագանսկի շրջանի դատարանը բավարարել է «Ռոսկոմնադզորի» հայցը Ռուսաստանում Telegram մեսենջերն արգելափակելու մասին:

Основатель Telegram Павел Дуров выступил с обращением к пользователям своего мессенджера, который 13 апреля был заблокирован по решению суда на территории России.
Он пообещал, что Telegram будет использовать встроенные методы обхода блокировок, которые не требуют дополнительных действий от пользователей. При этом он не гарантировал 100-процентную доступность сервиса без VPN. Также он предупредил, что в первые часы блокировки Telegram сторонние VPN/Proxy-сервисы могут оказаться перегружены и будут работать медленно, пишет Meduza.
В своем телеграм-канале Дуров, комментируя блокировку Telegram, заявил, что конфиденциальность в сети не продается, а права человека не должны быть скомпроментированы из страха или жадности.
«Важно: не удаляйте и не переустанавливайте Telegram при возникновении проблем со связью. Старайтесь своевременно скачивать обновления Telegram в AppStore или Google Play»,- написал Дуров.
13 апреля Таганский суд Москвы постановил заблокировать мессенджер Telegram на территории России за отказ передать ФСБ ключи шифрования от переписки пользователей.