18 Ապրիլ 2018 - 10:56 AMT
«Ռոսկոմնադզորը» կարող է արգելափակել Facebook-ը, եթե սոցցանցը չենթարկվի ՌԴ օրենսդրության պահանջներին: Այդ մասին «Իզվեստիային» տված հարցազրույցում հայտարարել է գերատեսչության ղեկավար Ալեքսանդր Ժարովը:
«Մինչ 2018-ի ավարտը մենք ստուգումներ կիրականացնենք, և կա մի քանի կետ, որոնք պետք է կատարվեն. ՌԴ քաղաքացիների տվյալների բազայի տեղակայումը ՌԴ տարածքում, ամբողջ արգելված տեղեկատվության հեռացում, իսկ այս դեպքում ժամկետներն արդեն սպառվում են, և այլ օրենքների պահպանում: Եթե այս ամենը կամ որևէ կետը չկատարվի, կամ ՌԴ պետությունը չիրազեկվի նման գործողություններ իրականցնելու մտադրության մասին, ապա, ակնհայտ է, որ արգելափակման հարց կառաջանա»,-ասել է նա:
Ժարովը կոչ է արել դեռևս չմտահոգվել հետագայի մասին և հույս է հայտնել, որ իր հայտարարությունը կստիպի սոցցանցին պահպանել ՌԴ օրենսդրությունը:
Ռուսաստանի տարածքում Facebook-ի հնարավոր արգելափակման մասին Ժարովն ասում էր դեռ սեպտեմբերին: «Մենք կամ կհասնենք նրան, որ օրենքը կատարվի, կամ ընկերությունն այլևս չի աշխատի Ռուսաստանում, ինչպես, ցավոք, արդեն եղավ Linkedin-ի դեպքում: Այստեղ բացառություններ լինել չեն կարող:

18 Апрель 2018 - 10:38 AMT
Роскомнадзор может заблокировать социальную сеть Facebook, если соцсеть не подчинится требованиям российского законодательства. Об этом в интервью газете «Известия» заявил глава ведомства Александр Жаров.
«До конца 2018 года мы проведем проверку компании, и есть несколько пунктов, которые должны быть выполнены: локализация баз данных российских граждан на территории России, удаление всей запрещенной информации — а они уже значительно опаздывают по срокам — и соблюдение иных законов. Если ничего из этого или что-либо из этого не будет выполнено, или российское государство не будет проинформировано о намерении провести такие действия, то, очевидно, встанет вопрос о блокировке», — сказал он.
Жаров призвал не загадывать на отдаленную перспективу и выразил надежду, что его слова о блокировке «станут еще одним принуждением Facebook к соблюдению российского законодательства».
О возможной блокировке Facebook на территории России Жаров говорил еще в сентябре. «Мы или добьемся того, чтобы закон был исполнен, или компания прекратит работать, как, к сожалению, произошло с Linkedin. Тут исключений нет», — отмечал он.