Դատարանն Իրանում պաշտոնապես արգելել է Telegram մեսենջերն ազգային անվտանգության նկատառումներից ելնելով:
«Հաշվի առնելով Telegram-ի առնչությամբ Իրանի քաղաքացիներից ստացած բողոքները և ելնելով անվտանգության ծառայությունների պահանջներից, որոնք պայքարում են ապօրինի գործունեության դեմ, դատարանն արգելում է մեսենջերի կիրառումը երկրում»,-ասվում է որոշման մեջ, գրում է Lenta.ru-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Ինչպես հայտնում է պարբերականը, ապրիլի 18-ին ծառայությունը սահմանափակվել էր պաշտոնյաների և պետհաստատությունների աշխատակիցների համար:
2017-ի դեկտեմբերին Telegram-ն ու Instagram-ն արդեն մեկ անգամ արգելափակվել էին Իրանում: Առիթ էր հանդիսացել կառավարության դեմ բողոքող խաղաղ ցուցարարների ալիքները փակելու մերժումը: Ավելի վաղ արգելափակվել են առանձին կանալներ՝ կապված ծայրահեղական կամ հանցավոր խմբերի հետ: Բնակիչները շրջանցում էին սահմանափակումը VPN-ի միջոցով: Իրանում մեսենջերից օգտվել է մոտ 40 մլն մարդ: Ապրիլի 13-ին Telegram-ի արգելափակման մասին որոշում է կայացվել ՌԴ-ում:

Суд в Иране официально запретил мессенджер Telegram в целях защиты национальной безопасности.
«Принимая во внимание различные жалобы на Telegram от граждан Ирана и исходя из требований служб безопасности, борющихся с незаконной деятельностью в нем, суд запрещает использование мессенджера в стране», — поясняется в решении, пишет Lenta.ru со ссылкой на Reuters.
Как добавляет издание, 18 апреля сервис ограничили для чиновников и государственных учреждений.
В декабре 2017 года Telegram и Instagram уже блокировали в Иране. Поводом послужил отказ администрации проекта закрыть каналы мирных протестующих против правительства исламской республики. Ранее блокировались отдельные каналы, связанные с экстремизмом или преступными группировками, однако жители обходили ограничения с помощью VPN. В Иране мессенджером пользовались около 40 миллионов человек.