Մայիսի 17-ին Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում առևտրատնտեսական համաձայնագիր է կնքվել ԵԱՏՄ -ի Չինաստանի միջև։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնում է ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:
Նրա խոսքով, հիմնական բանակցող, նախարար Ֆու Ցզիինի հետ առանձնազրույցում քննարկվե են ՀՀ-Չինաստան երկկողմ տնտեսական հարաբերություններին վերաբերող հարցեր, ներառյալ՝ Հյուսիս-Հարավ ճանապարհի շինարարությունը, Հայաստան – Եվրամիություն համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը և դրանից բխող հնարավորությունները։
«Պայմանավորվեցինք քննարկումները շարունակել Պեկինում միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակներում», – նշել է Ավինյանը:
Ավելի վաղ, կնքվել էր ԵՏՄ – Իրան ազատ առևտրի համաձայնագիրը:ԵՏՄ անդամ պետությունների և Իրանի միջև ժամանակավոր ազատ առևտրի մասին և ԵՏՄ և Չինաստանի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագրերի տեքստերի վերջնական տեխնիկական շտկման աշխատանքային հանդիպումներին մասնակցելու նպատակով մայիսի 16-18-ը Ղազախստան է գործուղվել Հայաստանի պատվիրակությունը փոխվարչապետի գլխավորությամբ:

17 Май 2018 - 08:23 AMT
Евразийский экономический союз и Китай 17 мая в рамках XI Астанинского экономического форума заключили соглашение о торгово-экономическом сотрудничестве. Об этом сообщает пресс-служба ЕЭК.
Соглашение подписали представители стран-участниц ЕАЭС, глава Евразийской экономической коллегии Тигран Саркисян и представитель Китая на торговых переговорах в статусе министра Фу Цзыин.
Переговоры о заключении соглашения велись в течение двух лет.
Достигнуты договоренности по широкоформатному и отраслевому сотрудничеству. Соглашение задает высокий стандарт регулирования в различных сферах, включая защиту и охрану прав интеллектуальной собственности.
Временное соглашение о создании зоны свободной торговли между Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) и Ираном подписано в ходе экономического форума в Астане. Документ представляет собой первый этап по формированию зоны свободной торговли между ЕАЭС и Ираном. Он предусматривает снижение или обнуление ввозных таможенных пошлин по достаточно широкой номенклатуре товаров. Реализация соглашения позволит значительно увеличить объемы взаимной торговли, которая за прошлый год составила 2,7 миллиарда долларов.