21 Մայիս 2018 - 08:05 AMT
Ստեղծարար տեխնոլոգիաների «Թումո» կենտրոն կբացվի Ալբանիայում՝ հայտնի Բուրգում, որը կոմունիստական ժամանակաշրջանի մշակույթի ինտերնացիոնալ կենտրոն է եղել: Բուրգը կվերածվի Տեխնոլոգիաների, արվեստի և մշակույթի նոր կենտրոնի:
Հայտնի հոլանդական MVRDV ընկերությունը մտադիր է 11.800 քմ տարածք ունեցող նախկին կոմունիստական հուշարձանը վերածել երիտասարդության համար նախատեսված բազմաֆունկցիոնալ կրթական կենտրոնի:
Նախագիծն ավարտին կհասցվի 2019-ի հունիսին:
Տիրանայի Բուրգը բացվել է 1988-ին ՝ դա թանգարան էր, նվիրված 1946-1985թթ. Ալբանիայի ղեկավար Էնվեր Խոջայի կյանքին, որը նախագծել էին նրա դուստրն ու փեսան: 1991-ին կոմունիստական ռեժիմի տապալումից հետո, թանգարանը փակվեց: Կառույցը նախատեսվում էր որպես ամենաթանկ շինություն Ալբանիայի տարածքում: 1999-ին, Կոսովոյում պատերազմի ժամանակ Բուրգում էր տեղակայված ՆԱՏՕ-ի բազան և մի քանի հումանիտար կազմակերպություններ:
Ըստ նախագծի, շենքում բարձր առաստաղների շնորհիվ, հնարավոր կլինի ծառեր տնկել և այլ կանաչապատում իրականացնել: Ամբողջ նախագիծը կառուցվելու է «Թումո» կենտրոնի շուրջ, որը կլինի գլխավոր ուսումնական հաստատությունը նորացված կառույցում:
2018-ի սեպտեմբերին «Թումո» կենտրոններ կբացվեն Փարիզում և Մոսկվայում:
«Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների անվճար կրթական կենտրոն է, որը բացվել է Երևանում 2011 թվականին։
2018-ին ՏՏ համաշխարհային համաժողովում (WCIT) Թումոյին հանձնվել է գլխավոր՝ համաժողովի նախագահ Իվոն Չյուի կողմից տրվող մրցանակը «Թվային դարի խորհուրդը իրագործելու» համար։Բացումից ի վեր, Թումոն 12-18 տարեկան հազարավոր պատանիների տրամադրում է արտադպրոցական ուսուցում թվային մեդիաների ոլորտում։ 2013-ին Դիլիջանում տեղի ունեցավ «Թումո» կենտրոնի բացումը, իսկ 2015-ին կենտրոնի մասնաճյուղ բացվեց նաև Գյումրիում:

Центр креативных технологий «Тумо» – армянский бесплатный учебный центр – откроется в бывшем здании Интернационального центра культуры временкоммунистического режима в Албании – знаменитой Пирамиде, которая станет новым центром технологий, искусства и культуры.
Всемирно известная голландская фирма MVRDV планирует преобразовать бывший коммунистический памятник площадью 11 800 кв м в крупный многофункциональный образовательный центр для молодежи.
Проект знаменитой Пирамиды Тираны будет завершен в июне 2019 года.
Бывший музей в городе Тиране, столице Албании, открытый 14 октября 1988 года, был спроектирован дочерью и зятем Энвера Ходжи, правителя Албании в 1946—1985 годах, и рассказывал о его жизни. После крушения коммунистического режима в 1991 году музей был закрыт, в здании расположились Конференц-зал и выставочный центр. Сооружение задумывалось как самое дорогое строение из когда-либо строившихся в Албании.В 1999 году, во время войны в Косово, в Пирамиде находились база НАТО и нескольких других гуманитарных организаций.
Согласно проекту, в новом здании благодаря высоким потолкам будет возможность посадить деревья и другую зелень.
Весь проект будет выстроен вокруг центра «Тумо», который станет главным учебным заведением в обновленном строении.
Следующие центры «Тумо» будут открыты в Париже и Москве в сентябре 2018 года.
Центр креативных технологий ТУМО является инновационной, открытой медиа–студией в самом центре Еревана, Гюмри, Дилиджане, а также в столице Арцаха. Это практическая внешкольная программа для подростков в возрасте 12-18 лет. Первый центр ТУМО был открыт в столице Армении по инициативе Сема и Сильвы Симонян Образовательным фондом Симонян 14 августа 2011 года. С февраля 2013 года в рамках программы «Знания во имя процветания» ЦБ Армении еще один центр ТУМО открылся в Дилижане (в центре около 300 учеников). В мае 2015 года в Гюмри также открылся центр ТУМО. А 2 сентября 2015 года ТУМО открылся в столице НКР. Ожидается открытие следующего ТУМО в Джавахке. Также планируется открытие центра в других городах Армении и за пределами страны.