«Խելացի տուն» համակարգի արտադրությամբ զբաղվող հայկական Heltun ընկերությունը Հայաստանում արտադրած իր առաջին խմբաքանակն արտահանել է Եվրոպական Միության երկրներ և Ռուսաստանի Դաշնություն։
Համակարգի 1000 սարք վաճառվել է սկանդինավյան երկրների, Արևմտյան ու Արևելյան Եվրոպայի և ՌԴ-ի դիստրիբյուտորներին:
Ընկերության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Աշոտ Մաշուրյանը նշել է, որ սարքավորումները Made in Armenia դրոշմը կրող եզակի hardware ինժեներիայի արտադրանք են։ «Մենք կարող էինք կազմակերպել արտադրությունը ԵՄ-ում կամ Չինաստանում, սակայն մեզ համար կարևոր էր ստանալ սարքավորում, որի մասին հպարտորեն ասվեր՝ «Նախագծված ու արտադրված է Հայաստանում»։ Մեր երկիրն արդեն ունի որակյալ ծրագրեր արտադրողի համբավ։ Այժմ մենք ցույց ենք տալիս, որ մեզ մոտ կարելի է նաև որակյալ hardware արտադրանք ստեղծել», – նշել է նա։
Heltun-ի արտահանած առաջին խմբաքանակում են խելացի թերմոստատներ, որոնք խնայում են բնակարանի կամ օֆիսի ջեռուցման և հովացման ժամանակ ծախսվող էլէներգիայի մինչև 50%-ը, և լուսավորությունը, պատուհանները, դռները, ժալյուզիները, փականները և բազմաթիվ այլ ֆունկցիաներ ղեկավարող սենսորային վահանակներ։ Ամբողջ համակարգը կառավարվում է նաև պլանշետի կամ սմարթֆոնի միջոցով։
«Մենք համոզված ենք, որ Heltun-ի արտադրանքը կգտնի իր սպառողներին Նորվեգիայում և կդրդի մյուս «Խելացի տուն» արտադրողներին ստեղծել մարդկանց կյանքն ավելի հարմարավետ ու անվտանգ դարձնող նոր սարքավորումներ», – նշել է սկանդինավյան երկրներում արտադրանքի դիստրիբյուտոր՝ Tronika AS ընկերության տնօրեն Վոտյուկը:
«Հայկական ընկերության արտադրանքը գրավել է մեզ իր գեղեցիկ դիզայնով, բարձր որակով ու մրցունակ գնով։ Heltun-ի սարքավորումների նախապատվության մեջ զգալի դեր են խաղացել նաև մտածված ինտերֆեյսն ու սարքավորումների մեծ ֆունկցիոնալությունը։ Մոտակա ժամանակաշրջանում ընկերությունը կարող է առաջատար դառնալ իր ոլորտում» – նշում է ՌԴ-ում ընկերության արտադրանքի դիստրիբյուտոր՝ «Խելացի սարքեր» ընկերության տնօրեն Պոլտորակը։
Ընկերությունն ունի ավելի քան 10 նախագծված սարք, որոնք պատրաստ են արտադրության։ Պլանավորված է հաջորդ տարի արտահանել 10․000 սարքավորումից բաղկացած խմբաքանակ, որի արտադրության համար ընկերությունն իր արտադրամասում աշխատողների թիվը կհասցնի 30-ի։ «Մենք համոզված ենք պահանջարկի աճի մեջ, ուստի արտադրության ծավալների մեծացման համար նոր ներդրումներ ու տեխնիկական մասնագետներ են պահանջվում», – նշել է Աշոտ Մաշուրյանը։
«Խելացի տունը» գրասենյակում կամ բնակարանում կատարվող առօրյա կենցաղային գործողությունների ավտոմատացման համակարգ է։ Այն ավտոմատ կերպով ղեկավարում է լուսավորումը, կլիման, դռներն ու պատուհանները, անվտանգության համակարգերը (օրինակ, ջրի արտահոսքը արձանագրող և կանխող տվիչները) հեռուստացույցն ու մյուս մուլտիմեդիա համակարգերը և բազում այլ սարքավորումներ։ Համակարգը մեկ ցանցում է միավորում ամբողջ տունը, իսկ արհեստական ինտելեկտն օգնում է ծրագրավորել այն տանտիրոջ պահանջներին համապատասխան։
Արդի համակարգերը ոչ միայն անվտանգ ու հարմարավետ կենցաղի երաշխիք են, այլ նաև օգնում են խնայել կոմունալ ծախսերը։ «Խելացի Տուն» համակարգերի գլոբալ շուկան գնահատվում է $24 մլրդ։ Կանխատեսումների համաձայն, 2022 թվականին այն կկազմի $53 մլրդ։

An Armenian company specializing in the production of Smart Home systems, Heltun has delivered the first batch of products to Europe.
The first 1000 made-in-Armenia devices were sold to three large distributors in Scandinavia, Europe and Russia.
According to Founder and CEO Ashot Mashuryan, their products are among the very few hardware-engineered products manufactured in Armenia.
"Armenia has already proved itself as an exporter of quality software to the world market,” Mashuryan said.
“Although we could have produced our products in China and Europe, it was very important for us to do it in Armenia. This proves that high quality hardware can be successfully designed and manufactured in our country too."
The first deliveries from Heltun include smart thermostats, which allow to save up to 50% of energy required for heating and conditioning of homes and offices, as well as wall touch panels, enabling the control of lighting, curtains, blinds, windows, doors, locks and other powered products.
It is worth noting that the entire systems can be controlled remotely through a smartphone or a tablet.
Mashuryan added that the company has developed more than 10 different products which will be unveiled over the next months.
He said he is planning to produce up to 10,000 units and increase the factory workforce by up to 30 people next year.
Smart Home is a complex of solutions for the automation of everyday activities, which can control everything taking place at home or in the office. The control of lighting, climate, windows, curtains, doors and locks, advanced security systems, multimedia systems (TV or audio/video ) and others can be managed by smart phone and voice commands. This is a high-tech system, enabling the integration of all utility systems into one network, which can be placed under the control of artificial intelligence, programmable and customizable to all the specific needs and requirements of the owner.
In 2016 the global market of smart home systems amounted to $24 billion and the growth of the market is predicted to amount to $53 billion by 2022.