Հայաստանը 68-րդ հորիզոնականն է զբաղեցնում աշխարհի նորարար տնտեսությունների վարկանիշում: Այդ մասին ասվում է Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության զեկույցում, որը հրապարակվել է հուլիսի 10-ին: Այդպիսով երկիրն ընդգրկվել է նորարար նվաճումների առումով զարգացած երկրների թվում, թեև 2017-ին Հայաստանն այդ վարկանիշում զբաղեցնում էր 57-րդ տեղը:
Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպությունը 2007-ից ի վեր ամեն տարի կազմում է նորարարությունների գլոբալ ինդեքսը: Փորձագետները գնահատում են, թե ինչպես են աշխարհի տարբեր երկրները զարգացնում տնտեսությունների նորարար ոլորտներն ու փորձում դրանք կյանքի կոչել:
Նախկին ԽՍՀՄ երկրների թվում առաջատարն Էստոնիան է, որը զբաղեցնում է 24-րդ տեղը, Վրաստանը 59-րդն է, Ադրբեջանը՝ 82:
Նորարար զարգացման և առօրյա կյանքում նորարարությունների ներդրման առաջատարների առաջին տասնյակում են Շվեյցարիան, Նիդերլանդները, Շվեդիան, Մեծ Բրիտանիան, Սինգապուրը, ԱՄՆ-ն, Ֆինլանդիան, Դանիան, Գերմանիան և Իռլանդիան:
Վարկանիշի վերջին հորիզոնականներում են Եմենը, Տոգոն և Բուրկինա Ֆասոն:
2018-ի վարկանիշում ընդգրկվել է 126 երկիր 80 ցուցանիշի հիման վրա՝ սկսած բջջային հավելվածների ստեղծումից, մինչև կրթության ծախսեր, գիտատեխնիկական հրապարակումներ ու մտավոր սեփականության հայտերի քանակ:

11 Июль 2018 - 10:30 AMT
Армения занимает 68 место в рейтинге инновационных экономик мира. Об этом говорится в докладе Всемирной организации интеллектуальной собственности, опубликованном 10 июля.
В 2017 году Армения занимала в рейтинге 59 место. Таким образом, страна вошла в число прeуспевающих в инновационном развитии государств.
Всемирная организация интеллектуальной собственности с 2007 года ежегодно составляет и глобальный индекс инновации. Эксперты оценивают, как разные страны мира развивают инновационные отрасли экономики и пытаются воплотить их в жизнь.
Среди стран бывшего СССР лидером является Эстония – 24 место. Грузия занимает 59 место, Азербайджан – 82.
В первой десятке стран, признанных лидерами в инновационном развитии и внедрении новшеств в повседневную жизнь, оказались Швейцария, Нидерланды, Швеция, Великобритания, Сингапур, США, Финляндия, Дания, Германия и Ирландия.
Йемен, Того и Буркина-Фасо занимают последние места в рейтинге, как наименее инновационные экономики мира.
В Глобальный индекс инноваций 2018 вошли 126 стран на основе 80 показателей, начиная от создания мобильных приложений и заканчивая расходами на образование, научно-техническими публикациями и числом заявок на права интеллектуальной собственности.