25 Ապրիլ 2008 - 12:40 AMT
Գազպրոմ ԲԲԸ-ի տնօրենների խորհուրդը որոշում է կայացրել 2009 թվականից թանկացնել գազի գները Հայաստանի համար մինչեւ $165
Ապրիլի 23-ին Գազպրոմ ԲԲԸ-ի Տնօրենների խորհուրդը հաստատել է ԱՊՀ եւ Բալթիկ ծոցի երկրներում բնական գազի գների թանկացման իր ոորոշումը: Հայաստանի համար նոր գինը 2009 թվականից ի վեր կկազմի $165 ներկայիս $110 փոխարեն: Առաջիկա երեք տարիներին գները թանկացնել չի ծրագրվում: ԱՊՀ մյուս երկրների համար Գազպրոմը ծրագրում է աստիճանաբար մեծացնել գները մինչեւ միջին եվրոպական մակարդակ:
Այսօր գազի բարձր գինը Բալթիկ ծոցի երկրներում, որոնք տարեկան միջինը 5,5 մլրդ խորանարդ մետր գազ են գնում, կոմպեսացվում է ԱՊՀ երկրներում առկա ցածր գներով: Նրանցից միայն Վրաստանն է համեմատաբար թանկ ստանում գազը` $270 մեկ հազար խորանարդ մետրի համար, հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը:
2008 թվականի մայիսին Երեւան է ժամանելու Գազպրոմ ԲԲԸ-ի նախագահ Ալեքսեյ Միլլերը հայկական կառավարության հետ առաջիկա երեք տարիներին գազի նոր գների հարցով բանակցելու համար:

25 Апрель 2008 - 12:40 AMT
23 апреля Совет директоров ОАО Газпром утвердил решение о повышении цен на природный газ для стран СНГ и Балтии до среднеевропейских. Для Армении новая цена на газ с 2009 года составит $165 за тысячу кубометров против нынешних $110. В ближайшие три года повышать цену не планируется. Для остальных стран СНГ Газпром планирует постепенное увеличение цен до среднеевропейского уровня, который определяется как цена на границе Польши и Германии минус транспортные расходы, а в Беларуси и Украине еще и минус таможенная пошлина.
Сейчас высокие цены на газ для стран Балтии, которая закупает в целом около 5,5 млрд кубометров газа в год, компенсируются заниженными ценами для стран СНГ. Из них только Грузия получает газ относительно дорого – по $270 за тысячу кубометров, сообщает пресс-служба газового концерна.
В мае 2008 года в Ереван прибудет председатель правления ОАО Газпром Алексей Миллер для ведения переговоров с армянским правительством по поводу новых цен на газ на ближайшие три года.