Facebook ընկերությունը ստուգում է վերլուծական Crimson Hexagon ընկերությանը, քանի որ մտավախություն ունի, որ օգտատերերի տվյալների արտահոսք կա: Գործակցությունն ընկերության հետ կասեցված է, հավելվածները Facebook-ում և Instagram-ում`արգելափակված:
Մասնավորապես Facebook-ի մտահոգությունն է առաջացրել ընկերության պայմանագրերն ԱՄՆ և այլ երկրների կառավարությունների հետ օգտատերերի հրապարակային տվյալների վերլուծության վերաբերյալ, գրում է «Կոմերսանտը» The Wall Street Journal-ի վրա հղումով:
Ինչպես գրում է պարբերականը, Facebook-ը գործնականում չի վերահսկել հավաքված տվյալները, կնքված պայմանագրերի մի մասը նախնական հավանություն չի ստացել սոցցանցի կողմից:
Մարտին Facebook-ը հայտնվեց սկանդալի կենտրոնում, երբ հայտնի դարձավ, որ ավելի քան 87 մլն օգտատերի տվյալի արտահոսք է եղել Cambridge Analytica ընկերության միջոցով: Հուլիսի 1-ին ԱՄՆ Կոնգրեսը հայտնեց, որ Facebook-ը կիսել է տվյալները 52 ընկերության հետ:

Компания Facebook проверяет аналитическую фирму Crimson Hexagon из-за опасений утечки данных пользователей. Сотрудничество с ней приостановлено, приложения фирмы в Facebook и Instagram заблокированы.
В частности, обеспокоенность Facebook вызвали контракты компании с правительством США и другими странами на анализ публичных данных пользователей, пишет «Ъ» со ссылкой на The Wall Street Journal.
По информации газеты, среди клиентов фирмы были несколько ведомств США, Турции, а также российская некоммерческая организация Фонд развития гражданского общества.
Как отмечает издание, Facebook практически не контролировала то, как фирма использует собранные данные, часть заключенных ею контрактов не были заранее одобрены соцсетью. При этом в аналитической компании заявляли, что обладают крупнейшим хранилищем материалов в социальных сетях Facebook, Instagram и Twitter.
В марте Facebook оказался в центре скандала, когда стало известно об утечке данных 87 млн пользователей Facebook через компанию Cambridge Analytica. 1 июля Конгресс США сообщил, что Facebook делился данными пользователей с 52 компаниями.