21 Հուլիս 2018 - 11:47 AMT
Facebook-ը, Twitter-ը, Google-ը և Microsoft-ը պայմանավորվել են պարզեցնել օգտատերերի տվյալների փոխանցումը
Facebook-ը, Twitter-ը, Google-ը և Microsoft-ը պայմանավորվել են պարզեցնել օգտատերերի տվյալների փոխանակումը առցանց ծառայությունների միջև, ինչպես նաև բարելավել անձնական տեղեկությունների պաշտպանվածությունը: Այդ մասին հայտնում է Facebook-ի բլոգը:
Տվյալների փոխանցման նախագծի՝ Data Transfer Project-ի շրջանակում աշխատում են այն բանի վրա, որ հնարավորություն տան օգտատերերին օգտագործել ծառայություններից մեկում գրանցված անձնական տվյալները այլ ընկերությունների հավելվածներ մուտք գործելու համար:
«Ցանկացած 2 ծառայության միջև տվյալների փոխանակումը կարող է բարդ լինել, քանի որ յուրաքանչյուրն իր կառուցվածքն ունի և տաբեր տիպի տվյալներ է օգտագործում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, գրում է «Կոմերսանտը»:
Մինչդեռ, օգտատերերը ցանկանում են ոչ միայն ազատ փոխանցել իրենց տվյալները մի ծառայությունից մյուսը, այլ նաև վստահ լինել,որ տեղեկությունները պաշտպանված են:
Facebook-ում հուսով են, որ նախագծին, որը դեռ զարգացման նախնական փուլում է, կմիանան շուկայի նաև այլ մասնակիցներ:

21 Июль 2018 - 11:23 AMT
Компании Facebook, Twitter, Google и Microsoft договорились упростить процесс передачи пользователями своих личных данных между онлайн-сервисами, а также улучшить защиту персональной информации. Об этом сообщает блог Facebook.
В рамках проекта передачи данных (Data Transfer Project) компании работают над тем, чтобы позволить пользователям использовать личные данные учетной записи на одном сервисе для входа в приложения других компаний.
«Перемещение данных между любыми двумя сервисами может быть сложным, потому что каждый из них построен по-разному и использует разные типы данных, которые могут потребовать особых настроек конфиденциальности»,— говорится в сообщении, пишет «Ъ».
При этом, говорится в заявлении Facebook, пользователи хотят не только свободно перемещать свои данные из одного сервиса в другой, но и быть уверены, что информация защищена.
В Facebook надеются, что к проекту, который находится на ранней стадии развития, присоединятся и другие участники рынка.