Telegram մեսենջերը հայտարարել է օգտատերերի նույնականացման նոր գործառույթի՝ Telegram Passport-ի գործարկման մասին: Դա ծառայություններում օգտատերերի նույնականացման միակ միջոցն է:
Գործառույթը թույլ է տալիս մեկ անգամ ներբեռնել փաստաթղթերը մեսենջերի միջոցով, իսկ հետո կիսել իր տվյալները ծառայությունների հետ, որոնք պահանջում են հաստատել անձը: Նախկինում նույն փաստաթղթերը յուրաքանչյոր նոր հավելվածի համար պետք էր առանձին ներբեռնել, գրում է Telegram-ը:
Անձը հաստատող բոլոր փաստաթղթերը պահվելու են Telegram-ի ամպում և պաշտպանված են լինելու ծածկագրով, խոստանում է Telegram-ը: Մեսենջերին դրանք հասանելի չեն լինի՝ երբ օգտատերը կիսվում է իր տվյալնելով, դրանք անմիջապես հայտնվում են հասցեատիրոջ մոտ, գրում է «Վեդոմոստին»:
Telegram Passport-ը կարող է հավաքագրել անձնագրերը, արտասահմանյան անձնագրերը, վարորդական իրավունքները, կոմունալ հաշվիները, բանկային հաշիվների մասին տեղեկանքները և այլ փաստաթղթեր, ինչպես նաև խնդրել օգտատերին լուսանկարվել:
Telegram-ն արդեն առաջարկում է փորձել նոր գործառույթը ePayments.com-ում՝ բրիտանական վճարային համակարգում, որն աշխատում է նաև Ռուսաստանում: ePayments.com կայքում հատուկ կոճակ կա՝ գրանցում Telegram-ով, որը սեղմելիս ծառայությունը տեղափոխում է օգտատերին մեսենջեր, իսկ վերջինս հայտնում է, որ EpaymentsKYCBot-ը օգտատերի անձնական տվյալներն է պահաջում նրան իր ծառայություններում գրանցելու համար:

27 Июль 2018 - 07:59 AMT
Мессенджер Telegram объявил о запуске новой функции для авторизации пользователей – Telegram Passport. Это единый способ для авторизации пользователей в сервисах, где нужно подтверждение личности, объясняет Telegram.
Функция позволяет один раз загрузить документы при помощи мессенджера, а затем делиться своими данными с сервисами, которые требуют подтверждения личности. Раньше одни и те же документы для каждого нового приложения нужно было загружать отдельно, пишет Telegram.
Все документы, удостоверяющие личность, будут храниться в облаке Telegram и будут защищены шифрованием, обещает Telegram. Сам мессенджер не получит к ним доступ, и, когда пользователь делится данными, они попадают напрямую к получателю, пишут «Ведомости».
Telegram Passport может собирать паспорта, загранпаспорта, водительские права, коммунальные счета, справки о банковских счетах и другие документы, а еще просить сфотографироваться пользователя, следует из опубликованного руководства для разработчиков по использованию новой функции.
Telegram уже предлагает опробовать новую функцию в платежной системе ePayments.com – британской платежной системе, которая работает и в России. На сайте ePayments.com есть специальная кнопка «регистрация через Telegram», при нажатии которой сервис переводит пользователя в мессенджер. А тот сообщает, что EpaymentsKYCBot хочет получить доступ к персональным данным пользователя, чтобы зарегистрировать его в своих сервисах. После введения пароля для Telegram (который создавался при двухфакторной авторизации в мессенджере) появляется окно с перечнем запрошенной информации (персональные данные и e-mail).