Գազի գնի շուրջ բանակցությունները հիմնականում տեղի են ունենում երկրների առաջին դեմքերի մակարդակով և այս պահին դեռևս որևէ բանակցություն չկա: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե հայ-ռուսական հարաբերությունների լարված իրավիճակն արդյոք կարո՞ղ է ազդել գազի գնի վրա:
«Գազի գնի վերաբերյալ ռուսական կողմի հետ որևէ լարվածություն չունենք, և կարծում եմ՝ չենք էլ ունենա»,- հավելել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Ռուսաստանի հետ գազի սակագնի վերաբերյալ գործող պայմանագիրն ավարտվում է 2018-ի վերջին:
Արթուր Գրիգորյանը նշել է, որ նոյեմբերից ՀՀ կառավարությունը Ռուսաստանի հետ գազի գնի վերաբերյալ նոր բանակցություններ կսկսի: «Մենք անելու ենք ամեն ինչ, որպեսզի ունենանք գազի ավելի էժան գին, քան այսօր ունենք»,-ընդգծել է նախարարը:
Բացի այդ, ըստ նրա, բանակցությունները շարունակվելու են նաև Իրանի հետ։ Նախարարի խոսքով՝ Իրանի էներգետիկայի նախարարի, փոխնախարարի հետ ունեցել են մի շարք քննարկումներ և հնարավոր էժան տարբերակով իրանական գազի վաճառքի մասին հարց է բարձրացվել:
«Մեր կողմից մեր քայլն արել ենք, իրանական կողմին առաջարկել ենք, որ մեզ գազի գնի մասով առաջարկություն տան: Առայժմ չունենք այդ առաջարկությունը, բայց ամենօրյա ռեժիմով իրենց հետ համագործակցության մեջ ենք, քանի որ իրանական կողմից էլեկտրաէներգիայի դիմաց գազ ենք ներկրում: Կարծում եմ՝ շուտով կունենանք վերջնական հայտարարված գինը, որը համեմատության մեջ կլինի ռուսական գազի գնի հետ»,- նշել է Արթուր Գրիգորյանը:
Ինչ վերաբերում է էլեկտաէներգիայի սակագնին, նախարարն ասել է, որ թեև սակագնի վերանայման գործընթաց նախարարությունը չի իրականացնում, դա Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի գործառույթն է, այդուհանդերձ, նախարարությունը չի կարող դրանից անմաս մնալ: Նա հայտնել է, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը էլեկտրաէներգիայի սակագինը կվերանայի 2019-ի փետրվարին:

В Армении сделают все возможное, чтобы получать газ по более низкому тарифу. Об этом заявил на пресс-конференции 29 августа министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Артур Григорян.
«Нет никакой напряженности с российской стороной касательно цены на газ, считаю, что этого и не будет», – заявил Григорян, отвечая на вопрос о том, сможет ли повлиять напряженность отношений между Арменией и Россией на тарифы на газ.
По его словам, переговоры вокруг цены на газ в основном происходят на уровне первых лиц государств, и на данный момент никаких переговоров нет, пишет Panorama.am.
В 2018 году завершается контракт на поставку в Армению российского природного газа.
Григорян отметил, что с ноября правительство Армении начнет новые переговоры с Россией по вопросу тарифов на газ.
«Мы сделаем все возможное, чтобы получить газ по более низкому тарифу», – заявил министр.
Кроме этого, по словам министра, переговоры продолжатся также с Ираном. По словам Григоряна, вопрос о поставках более дешевого иранского газа в Армению обсуждался с министром и замминистра энергетики Ирана.
«Мы со своей стороны сделали шаг, предложили иранской стороне предоставить нам предложение по цене. Данного предложения пока нет, мы в каждодневном режиме находимся с ними на связи, поскольку импортируем газ взамен на электроэнергию. Думаю, что скоро будет установлена окончательная цена на иранский газ», – отметил Григорян.