Facebook ընկերությունը հայտարարել է, որ սոցցանցի դեմ հզոր կիբերհարձակում է ձեռնարկվել, որի հետևանքով մոտ 50 մլն աքաունթ է վնասվել:
Ոճրագործներն օգտվել են «Տեսնել ինչպես» գործառույթի հետ կապված խոցելիությունից՝ նրանց հաջողվել է առևանգել հասանելիության բանալիները, որոնք թույլ են տալիս օգտատերերին չներմուծել լոգինն ու գաղտնաբառը սոցցանցի յուրաքանչյուր կիրառման ժամանակ: Այդ բանալիների շնորհիվ հաքերները կարողացել են հսկողություն հստատել աքաունթների հանդեպ, գրում է Meduza-ն:
Facebook-ում դեռ չգիտեն, թե եղել են արդյոք այլ աքաունթների առևանգումներ: Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ սոցցանցը փոխել է 90 մլն աքաունթի մուտքի բանալիները: Այդ պատճառով այդ օգտատերերը ստիպված են եղել նորից գրանցել իրենց լոգինը: Ըստ սոցցանցի, գաղտնաբառը փոխելու կարիք չկա:
«Մենք վերացրել ենք խոցելիությունը և դիմել իրավապահ մարմիններին: Մենք դեռ չգիտենք, թե ով է կանգնած գրոհի ետևում և որտեղ են նրանք տեղակայված»,-ասել են ընկերությունում:
2018-ին հայտնի դարձավ, որ սոցցանցի տասնյակ միլիոնավոր օգտատերերի տվյալներն ապօրինաբար հայտնվել են Cambridge Analytica ընկերության տնօրինության տակ, որը զբաղվում է քաղաքական գովազդով, այդ թվում Դոնալդ Թրամփի համար: Դրանից հետո Facebook-ը հայտարարեց օգտատերերի տվյալների անվտանգության վերահսկողությունը խստացնելու մասին:

29 Сентябрь 2018 - 06:59 AMT
Крупная кибератака на 50 млн аккаунтов Facebook: В компании не знают о нанесенном вреде пользователям
Компания Facebook сообщила, что на соцсеть была совершена кибератака, затронувшая почти 50 миллионов аккаунтов.
Злоумышленники использовали уязвимость, связанную с функцией «Посмотреть как»; им удалось похитить ключи доступа, которые позволяют пользователям не вводить логин и пароль при каждом использовании соцсети. С помощью этих ключей хакеры могли получить контроль над аккаунтами, пишет Meduza.
В Facebook пока не знают, были ли в итоге похищены какие-то аккаунты. В целях безопасности соцсеть сменила ключи доступа к 90 миллионам аккаунтов; из-за этого их владельцам 28 сентября пришлось заново залогиниться. Менять пароль, как утверждают в Facebook, не нужно.
«Мы устранили уязвимость и обратились в правоохранительные органы. Мы пока не знаем, кто стоит за атакой и где они базируются»,- отметили в компании.
В 2018 году стало известно, что данные десятков миллионов пользователей фейсбука незаконно оказались в распоряжении компании Cambridge Analytica, занимавшейся политической рекламой (в том числе для Дональда Трампа). После этого Facebook объявил об усилении контроля за безопасностью данных пользователей.