Cisco ընկերության կիբերանվտանգության ոլորտի փորձագետները Android-ի նոր գող վիրուս են հայտնաբերել: Այդ մասին նրանք հայտնել են կազմակերպության բլոգում:
Վտանգավոր ծրագիրը մասնագետներն անվանել են GPlayed: Այն ստեղծելիս հանցագործները պատճենել են Google Play-ի պաշտոնական հավելվածը: Ներբեռնումից հետո էկրանին հայտնվում էր Google Play Marketplace մակագրությամբ նշանը, գրում է Lenta.ru-ն:
Ծրագիրը, որն ունի խմբագրման հնարավորություն, թույլ էր տալիս կիբերհանցագործներին հեռավար կառավարել սարքը: Նրանք կարողացան ինքնուրույն արգելափակել գաջեթը կամ օգտագործել այն հեռախոսազանգերի կամ հաղորդագրություններ ուղարկելու համար: Տեղեկատվությունից բացի, որը պահվում է սարքի հիշողության մեջ, հավելվածը կարող է գողանալ վճարային տվյալները:
Ըստ մասնագետների հաղորդագրության, այժմ ոճրագործներն ակտիվորեն թեստավորում են իրենց նոր մշակումը, և ապագայում այն կարող է լուրջ սպառնալիք դառնալ Android-ի սարքերի համար:

15 Октябрь 2018 - 06:11 AMT
Эксперты в области кибербезопасности из компании Cisco обнаружили новый вирус-вор для Android. Об этом они сообщили в блоге организации.
Опасную программу специалисты назвали GPlayed. В ее оформлении преступники копировали официальное приложение Google Play. После загрузки на экране гаджета появлялся значок с подписью Google Play Marketplace, пишет Lenta.ru.
Программа, наделенная правами администратора, позволяла киберпреступникам управлять устройством удаленно. Они могли самостоятельно заблокировать гаджет или использовать его для звонков или отправки сообщений. Помимо информации, хранящейся в памяти устройства, приложение способно выкрасть платежные данные.
По сообщениям специалистов, сейчас злоумышленники активно тестируют свою новую разработку, и в будущем она может стать серьезной угрозой для Android-устройств.