Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովի ընթացքում Հայաստան այցելած հյուրերին առանձնապես տպավորել են հայկական գինին ու կոնյակը: Այդ մասին գործադիրի նիստում ասել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
«Դա ինձ համար շատ կարևոր ու լավ նորություն էր, քանի որ ներկա էին երկրների ղեկավարներ, որոնք համարվում են գինեգործության համաշխարհային լիդերներ։ Մասնավորապես, ինձ համար շատ հաճելի էր, որ Ֆրանսիայի նախագահն ու առաջին տիկինը հարկ համարեցին արտահայտվելու հայկական գինու ու կոնյակի՝ իրենց բառապաշարով «բրենդիի» որակի կապակցությամբ, և ոչ միայն նրանք։ Ընդհանուր առմամբ, մեր գինիներն ու կոնյակները շատ լավ տպավորություն են գործել, ինչը նշանակում է, որ մենք կարողացել ենք հասնել գինու ու կոնյակի արտադրության միջազգային որոշակի ստանդարտի», – նշել է Նիկոլ Փաշինյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նրա խոսքով՝ պետք է քաջալերել տեղական արտադրողներին, կառավարությունը պետք է աջակցի արտադրողներին, որպեսզի նոր շուկաներ ձեռք բերի։
Նիկոլ Փաշինյանը միաժամանակ նշել է, որ նոր շուկաներ մուտք գործելու համար առավել մեծ խոչընդոտը արտադրանքի ծավալներն են, ուստի ներդրումային ծրագրերով պետք է աջակցեն կոնյակագործներին և գինեգործներին։
Նա նաև անդրադարձել է խաղողի ծավալներին՝ նշելով, որ այստեղ ևս կարող են խնդիրներ առաջանալ, դրա համար գյուղատնտեսության նախարարությունը պետք է ինտենսիվ աշխատի, որպեսզի Հայաստանում խաղողի այգիների ծավալներն ավելանան, որակյալ խաղող արտադրվի։
«Ակնհայտ է, որ գինեգործությունը շատ հեռանակարային ճյուղ է, կոնյակի արտադրության ոլորտը համարում ենք կայացած, բայց այդտեղ էլ ունենք լուրջ պրոբլեմներ ու այդ պրոբլեմները, այսպես ասած, ոչ իրական արտադրանքի սպառումն է ու տարածումը՝ հատկապես Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում, այսինքն՝ հայկական կոնյակ անվան տակ տարածվող այն խմիչքները, որոնք իրականում հայկական չեն։ Այստեղ էլ պետք է շատ լուրջ վերահսկողություն իրականացնենք մթերման ծավալների առումով, որպեսզի այնպես չստացվի, որ որոշ անբարեխիղճ արտադրողներ այլ երկրներից այլ ծագման սպիրտ ներկրեն և դա հայկական կոնյակի անվան տակ արտահանեն, ինչը բրենդի հեղինակության վրա լրջագույն նեգատիվ ազդեցություն է ունենում»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը։

18 Октябрь 2018 - 11:46 AMT
Посетивших Армению в рамках 17-го саммита Франкофонии гостей особо впечатлили армянское вино и коньяк. И.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян рассказал об этом 18 октября на заседании правительства.
«Для меня это является важной и хорошей новостью, поскольку присутствовали руководители государств, считающихся мировыми лидерами сферы виноделия. В частности, мне было очень приятно, что президент и первая леди Франции, и не только они, посчитали нужным высказаться по поводу качества армянского вина и коньяка, по их лексикону бренди. В целом наши вина и коньяк оставили очень хорошее впечатление на гостей. А это означает, что мы сумели достичь определенного международного стандарта качества производства вина и коньяка»,– отметил Пашинян, пишет Panorama.am.
По его словам, необходимо стимулировать отечественных производителей, правительство должно оказать им содействие в контексте выхода на новые рынки.
Как указал Пашинян, в вопросе выхода на новые рынки наибольшие препятствия представляют объемы продукции, посему виноделов и производителей коньяка нужно поддержать инвестиционными программами.
И.о. премьера Армении коснулся также объемов закупки урожая винограда, отметив, что здесь также могут возникнуть проблемы , посему министерство сельского хозяйства должно работать интенсивно в направлении увеличения площадей виноградников.
«Очевидно, что виноделие – очень перспективное направление, сферу производства коньяка считаем состоявшейся, но и здесь у нас есть серьезные проблемы», – указал он, добавив, что проблемы связаны с распространением и реализацией контрафактной продукции, особенно на пространстве ЕАЭС, то есть продажей под видом армянского коньяка других напитков.
В данном контексте Пашинян заявил о необходимости введения серьезного контроля за объемами закупок, чтобы недобросовестные производители не импортировали из других стран спирт и в дальнейшем не экспортировали его под видом армянского коньяка, что негативно отражается на репутации армянского бренда.
В Ереване 11 октября открылся 17-й саммит Международной организации Франкофонии. Саммит проходил под лозунгом «Жить вместе», символом саммита был избран гранат. Для участия в саммите в Армению прибыли главы 38 стран, в том числе президент Франции Эмманюэль Макрон и премьер Канады Джастин Трюдо с супругами.