19 Հոկտեմբեր 2018 - 10:37 AMT
NASA-ի ինժեներները մտադիր են մարդ ուղարկել Վեներա՝ նրանք մշակել են HAVOC (High Altitude Venus Operational Concept) հնարավոր մարդատար առաքելության ծրագիրը: Մասնագետները կարծում են, որ վայրէջք կատարել մոլորակի վրա չի ստացվի, քանի որ մակերեսին պայմանները բոլորովին պիտանի չեն, սակայն կարելի է սավառնել ամպերում դիրիժաբլի վրա, գրում է TJ-ն:
Ըստ նախագծի հեղինակների,առաքելությունը հնարավոր չի լինի արագ կյանքի կոչել, քանի որ այժմ դրա համար անհրաժեշտ տեխնոլոգիաներ և սարքավորումներ ուղղակի գոյություն չունեն:
«Դա կարող է տասնամյակներ տևել,-նշել են նրանք:
2017-ի սեպտեմբերին Space X-ի հիմնադիր Իլոն Մասկը ներկայացրել Big Falcon Rocket-ը, որը ներառում է նաև ուղևորատար տիեզերանավ, որը կարող է 100 մարդ տեղավորել: Այն նախատեսված է մերձմոլորակայինն թռիչքների, ինչպես նաև Լուսին և Մարս ուղևորվելու համար:

19 Октябрь 2018 - 09:41 AMT
Специалисты считают, что высадиться на планету не выйдет, так как на ее поверхности слишком непригодные условия, однако можно парить в облаках на дирижабле, пишет TJ.
По словам авторов проекта, миссию получиться реализовать очень нескоро, так как на данный момент для этого не существует необходимых технологий и оборудования.
«Это может занять десятилетия», — отметили они.
Основатель Space X Илон Маск представил Big Falcon Rocket в сентябре 2017 года. Система включает многоразовые сверхтяжелую ракету (первая ступень) и пилотируемый корабль (вторая ступень), вмещающий 100 человек. Она предназначена для околоземных полетов, запусков космических аппаратов, а также миссий на Луну и Марс.