30 Հոկտեմբեր 2018 - 08:09 AMT
Twitter-ը մտադիր է հրաժարվել Like կոճակից: Այդ մասին հայտնում է The Telegraph-ը ընկերության հիմնադիր Ջեկ Դորսիի հայտարարության վրա հղումով:
Պարբերականը չի ճշտում, թե հատկապես որ միջոցառմանն է Դորսին նման հայտարարությամբ հանդես եկել: «Դորսին միջոցառումներից մեկի ժամանակ Twitter-ում անցած շաբաթ հայտարարել էր, որ սրտիկի տեսքով կոճակին երբեք հավանություն չի տվել և շուտով կհրաժարվի դրանից»,-գրում է թերթը: Ըստ պարբերականի, դա ծայրահեղ քայլ կլինի՝ ուղղված սոցցանցում շփման որակի բարելավմանը, գրում է «Վեդոմոստին»:
«Հավանություն» կոճակը 2015-ին փոխարինեց «ընտրված» կոճակը, որն աստղիկի տեսք ուներ և թույլ էր տալիս օգտատերերին գրառումներն ավելացնել էջանշաններին: 2018-ի մարտին Twitter-ն առանձին «էջանշան» գործառույթն ավելացրեց:
Twitter-ի մամուլի ծառայությունն իր հերթին հաստատել է այն տեղեկատվությունը, որ ծառայության բարելավմանն ուղղված ընկերության ծրագրերը կարող են վերաբերել «հավանության» կոճակին, սակայն այդ ծրագրերը քննարկման վաղ փուլում են գտնվում:
2018-ի երկրորդ եռամսյակի արդյունքում Twitter-ը գրանցել է ակտիվ օգտատերերի քանակի նվազում 1 միլիոնով՝ մինչև 335 մլն մարդ ամսական: Անկման հիմնական մասն ԱՄՆ-ում է գրանցվել: Հիմնական պատճառն այն է, որ սոցցանցը շարունակում է հեռացնել կեղծ աքաունթները, ինչպես նաև այն անձանց աքաունթները, ով սպամ է տարածում, ավելի վաղ գրել էր Bloomberg-ը:

Twitter собирается отказаться от кнопки «нравится». Об этом сообщает газета The Telegraph со ссылкой на заявление основателя компании Джека Дорси.
Издание не уточняет, на каком именно мероприятии Дорси выступил с таким заявлением. «Дорси во время одного из мероприятий в Twitter на прошлой неделе заявил, что он не был поклонником кнопки в виде сердечка и что в скором времени от нее откажутся», — пишет газета.
По мнению издания, это будет радикальный шаг, направленный на улучшение качества общения в соцсети, пишут «Ведомости».
Кнопка «нравится» в 2015 году заменила кнопку «избранное». Последняя имела форму звездочки и позволяла пользователям добавлять записи в закладки. В марте 2018 года Twitter добавил отдельную функцию «закладки».
В свою очередь в пресс-службе Twitter подтвердили информацию о том, что планы компании по улучшению сервиса могут затронуть кнопку «нравится», однако эти планы находятся на ранней стадии обсуждения.
По итогам II квартала текущего года Twitter зафиксировал снижение числа активных пользователей на 1 млн — до 335 млн человек в месяц. Большая часть спада приходится на США, говорится в отчете Twitter. Основная причина снижения заключается в том, что соцсеть продолжает удалять поддельные аккаунты, а также аккаунты тех, кто рассылает спам, писал ранее Bloomberg.