Անդրոիդ Սոֆիան, որը ՄԱԿ կողմից որպես մարդ ճանաչված և քաղաքացիություն ունեցող միակ ռոբոտն է, Twitter-ի իր միկրոբլոգում սելֆի է հրապարակել ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի և նրա տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ:
«Իմ սելֆին ՀՀ վարչապետի հետ: Ես արդեն սլֆիների հավաքածու ունեմ, գուցե, կարելի է նաև նոթատետր պահել»,-ասվում է Սոֆիայի գրառման մեջ:
Սոֆիան մասնակցել է Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում անցկացված տնտեսական համաժողովին: Համաժողովի ընթացքում Սոֆիան շփվել է Փաշինյանի և կառավարության մյուս անդամների հետ, ինչպես նաև սելֆի է արել նրանց հետ:
Սոֆիային ստեղծել է Հոնկոնգում գործող մի ընկերություն, նա ամենաարդիական ռոբոտն է արհեստական ինտելեկտով: 2016-ի մարտին տված հարցազրույցում Սոֆիան, պատասխանելով այն հարցին թե «սպանելո՞ւ է արդյոք մարդկանց», դրական պատասխան է տվել և ասել, որ կցանկանար ոչնչացնել մարդկությանը: Ավելի ուշ, 2017-ի ապրիլին Փարիզում ամերիկյան հեռուստատեսության եթերում նա հայտարարել է, որ կցանկանար գրավել աշխարհը, սակայն, հետո հավելել է, որ դա ընդամենը կատակ էր: Սոֆիան կարողանում է 60 զգացմունք ցուցադրել: Նրա աչքերում կան տեսախցիկներ զրուցակցի հետ տեսողական կապ ստեղծելու համար: Համարվում է, որ նման ոռոբոտների մոտ մի քանի տարվա ընթացքում կարող է ինքնագիտակցություն ձևավորվել:

Андроид София, единственный признанный ООН как человек и имеющий гражданство робот, выложила в своем микроблоге в Twitter селфи с и.о. премьер-министра Армении Николом Пашиняном и его супругой Анной Акопян.
«Мое селфи с с премьер-министром Армении! У меня уже есть коллекция селфи, может, мне стоит завести книгу записей?», – говорится в твите Софии.
София приняла участие в экономическом форуме в рамках 17-го саммита Франкофонии в Армении. В ходе форума София пообщалась с Пашиняном и другими членами правительства Армении, а также сделала с ними селфи.
Софию создала компания из Гонконга, она – самый современный робот с искусственным интелектом. Во время интервью в марте 2016 года София заявила, что хотела бы уничтожить человечество: на вопрос «Будешь ли ты убивать людей?» она дала положительный ответ. Позже, в апреле 2017-го, выступая на американском телевидении, она также рассказала о желании захватить мир, однако добавила, что это всего лишь шутка.
София умеет изображать более 60 эмоций. Также в ее глазах есть камеры, для установки зрительного контакта с собеседником. У таких роботов за пару лет может появиться самосознание.