Ռուսաստանը խիստ հսկողություն է սահմանել ՀՀ-ից ներմուծվող ձկան և ձկնկիթի համար: Այդ մասին ասվում է «Ռոսսելխոզնադզորի» տարածած հայտարարության մեջ:
«Ռոսսելխոզնադզորը» կսահմանափակի կենդանաբանական արտադրանքի ներմուծումը Հայաստանի և Ղազախստանի մի շարք ձեռնարկություններից: «Ռուսաստանի Անասնաբուժության և բուսասանիտարական հսկողության դաշնային ծառայությունը հայտնում է, որ «Ռոսսելխոզնադզորին» ենթակա լաբորատորիաները ՀՀ և Ղազախստանի ձեռնարկությունների արտադրանքում անհամապատասխանություն են հայտնաբերել ՌԴ և ԵՏՄ նորմերին և պահանջներին»,-ասվում է հայտարարությամն մեջ:
«Ռոսսելխոզնադզորը» խստացված լաբորատոր հսկողություն է սահմանել Հայաստանի ձկնաբուծական ձեռնարկություններից ներկրվող արտադրանքի համար:
Խոսքը հայկական հեևտյալ ընկերությունների մասին է. «Հայր և որդի Բունիաթյաններ» ՍՊԸ-ի, որի արտադրած ձկնամթերքում հայտնաբերվել են արգելված ու վնասակար նյութերի մնացորդներ, «Ֆիշարթի», որի արտահանած ձկնկիթում խմորիչներ են հայտնաբերվել և «Խայծ Իշխանի», որի արտահանած ձկնկիթում ևս խմորիչներ կան:

7 Ноябрь 2018 - 10:46 AMT
Россельхознадзор устанавливает ограничительные меры на поставки животноводческой продукции с ряда предприятий Армении и Казахстана. Об этом говорится в сообщении ведомства.
«Федеральная служба по ветеринарному и фитосанитарному надзору сообщает о выявлении подведомственными Россельхознадзору лабораториями несоответствий продукции, поступившей с предприятий из республик Казахстан и Армения, нормам и требованиям России и ЕАЭС»,- говорится в заявлении.
Россельхознадзор вводит режим усиленного лабораторного контроля в отношении поступающей продукции с нижеперечисленных предприятий из Армении:
• ООО «Айр Ев Ворди Буниатяннер» – в связи с выявлением остатков запрещенных и вредных веществ – метаболитов нитрофурана в рыбной продукции;