ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության արտասահմանյան ներդրումների վերահսկողական ծառայությունը (OFAC) մոտ մեկ ամսով հետաձգել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մերձավոր Օլեգ Դերիպասկայի՝ ալյումին արտադրող «Ռուսալ» ընկերության հանդեպ պատժամիջոցների կիրառումը, հայտնում է ռուսաստանյան «Վեդոմոստի» լրատվամիջոցը։
Ընկերությունը Հայաստանում ալյումինե փայլաթիթեղ արտադրող «Արմենալ» ընկերության մայր ձեռնարկությունն է։ Գործարանի արտադրանքը կազմում է ՀՀ արտահանման մոտ 5%-ը: 2017 թվականին այն արտադրել է 33,700 տոննա ալյումինի փայլաթիթեղ, հիմնականում՝ ԱՄՆ և Հյուսիսային Եվրոպա։ Համաձայն ընկերության հաշվետվության մեջ ներկայացված տվյալների՝ նախորդ տարի ընկերության համախառն եկամուտը 2016 թվականի համեմատ աճել է 67,5%-ով՝ հասնելով մինչև 6.031 մլրդ դրամի կամ մոտ $12.5 մլն–ի:
Նշվում է, որ նախարարության «սև ցուցակում» հայտնված ռուս գործարարին պատկանող մյուս ընկերությունների՝ En+ Group, «ԳԱԶ» և այլն, հանդեպ նույնպես պատժամիջոցները 2018 թվականի դեկտեմբեր 12-ի փոխարեն ուժի մեջ կմտնեն 2019 թվականի հունվարի 7-ից։
Այսպիսով ԱՄՆ-ն ժամանակ է տալիս, որ Դերիպասկայի ընկերություններում ամերիկյան ներդրողները կարգավորեն բիզնես հարաբերությունները դրանց հետ, վաճառեն իրենց ակտիվները, մարեն պարտքերը և այլն։

10 Ноябрь 2018 - 09:43 AMT
Управление по контролю за иностранными инвестициями (OFAC) минфина США дало компаниям Олега Дерипаски UC Rusal (дочерняя компания в Армении «Арменал»), En+ Group и группе ГАЗ очередную отсрочку от вступления санкций в силу в полном объеме.
Из сообщения OFAC следует, что крайний срок, до истечения которого можно совершать бизнес-операции компаниями, а американские инвесторы должны передать права на акции и долговые обязательства, продлен с 12 декабря 2018 года до 7 января 2019 года, пишут «Ведомости».
О предыдущем продлении дедлайнов для «Русала» и En+ было объявлено 12 октября (а до этого – 22 сентября), а для ГАЗа – 19 октября. Также OFAC разъяснила, что гражданам США и их партнерам можно заключать с UC Rusal и другими компаниями Дерипаски, находящимися в санкционном списке, новые контракты. Но разрешение действует только для тех компаний, которые уже несколько лет подряд закупали товары и услуги UC Rusal, группы ГАЗ или других компаний Дерипаски, а также предоставляли им услуги технического обслуживания,
UC Rusal, En+ Group, ГАЗ и другие компании Дерипаски попали в санкционный список 6 апреля, в день введения максимально жесткого антироссийского санкционного пакета США. При этом было обозначено два дедлайна – на завершение бизнес-операций (до 5 июня) и на избавление от акций и долговых обязательств (до 7 мая). Затем эти дедлайны неоднократно продлевались.